K balíčkům s výbušninami v Německu se přihlásil vyděrač. Po DHL chce miliony eur v bitcoinech

Deset milionů eur v kryptoměně bitcoin (257 milionů korun) požaduje neznámý vyděrač po zásilkové firmě DHL, jejímž prostřednictvím poslal v uplynulých týdnech na různé adresy v Německu přinejmenším dva nebezpečné balíčky. S odvolání na zdroje z vyšetřování o tom informoval bulvární list Bild. Policie v jihoněmeckém Ulmu ve středu kvůli podezřelému balíčku uzavřela okolí jedné z místních lékáren v centru. Zakrátko oznámila, že šlo o planý poplach.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůz společnosti DHL v Berlíně | Foto: Sascha Kohlmann | Zdroj: Flickr (CC BY-NC 2.0)

V pátek doručila zásilková služba DHL do lékárny v Postupimi balíček, který podle policie obsahoval mimo jiné hřebíky a dělbuch. Původně uvedla, že zařízení neobsahovalo roznětku, později ale upřesnila, že v balíčku byl odpalovací mechanismus napájený bateriemi, a zásilka tak byla velmi nebezpečná.

Kvůli podezřelé zásilce v Německu evakuovali vánoční trhy. Balíček obsahoval hřebíky, dráty a dělobuch

Číst článek

Mohla podle ní „způsobit vážná poranění i zabít“. Policie kvůli zásilce evakuovala v pátek centrum braniborské metropole včetně vánočních trhů. U zařízení se nacházel vzkaz od vyděrače ve formě QR kódu.

Podobnou zásilku dostal asi před měsícem jistý internetový obchod ve Frankfurtu nad Odrou. Balík začal při otevírání hořet, přičemž se zřejmě zničil vzkaz od vyděračů. Že se objeví ještě další balíčky, policie v pondělí označila za „možné a pravděpodobné“.

Text, který vyděrač k balíčku z Postupimi přiložil, byl podle deníku Bild stručný, krátký a v napsaný v němčině. Adresován byl přímo firmě DHL. Vyděrač v něm hrozil dalšími bombovými zásilkami.

Ve středu ráno policisté evakuovali budovu v centru jihoněmeckého města Ulm a uzavřeli i její okolí. Podle deníku Bild jedna z místních lékáren obdržela podezřelý balíček. Zakrátko se ale ukázalo, že šlo o planý poplach. Nic nebezpečného se nenašlo ani v pondělí v balíčku, který dorazil na úřad durynské zemské vlády v Erfurtu.

Policie opakovaně varovala obyvatele, aby neotvírali podezřelé balíčky, u kterých neznají odesílatele, a raději zavolali policii. Jen ve spolkové zemi Braniborsko takto policisté v úterý asistovali u otevírání osmi zásilek.

Před podezřelými zásilkami varovala své zákazníky i samotná společnost DHL.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme