K břehům USA míří nejsilnější bouře za 12 let. Hurikán Harvey provází vichr o rychlosti 200 km/h

Už za pár hodin zasáhne americký Texas hurikán Harvey. Bude to zřejmě nejsilnější bouře na americké pevnině za posledních 12 let. Rychlost větru by měla dosahovat až 200 kilometrů v hodině a meteorologové varují také před silným deštěm. V nejvíc ohrožených oblastech už úřady nařídily evakuaci.

Dallas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Harvey se blíží k Texasu | Zdroj: Reuters

Texaský guvernér Greg Abbot aktivoval kolem sedmi set členů Národní gardy, kteří budou v ohrožených oblastech pomáhat.

Na řadě míst pokračuje evakuace. Ne všude je ale povinná. Někteří obyvatelé chtějí přečkat bouři doma a vyrazili pro zásoby.

„Mám čtyři balíky vody a sunar pro miminko,“ řekla Radiožurnálu Melissa, která nechce cestovat s malým dítětem.

Na hurikán se připravují i rafinerie a ropné plošiny v Mexickém zálivu. Některé z nich už preventivně zastavily provoz. V ohrožení jsou i vrty na texaské pevnině.

Spojené státy pustoší hurikán Harvey, nejsilnější bouře v USA za 12 let | Zdroj: Reuters

Na hurikán Harvey už zareagovaly i světové burzy. Ropa podle ČTK zdražuje, protože bouře směřuje k Texasu, kde je řada rafinerií.

Stažení pracovníků z ropných plošin a utlumení práce se odráží na skokovém růstu ceny benzinu. Hurikán by mohl zasáhnout důležitá rafinerská centra Corpus Christi a Houston.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme