K evakuaci svých turistů z Egypta přistupují další státy

Po Číně, USA a Kanadě začaly své občany z Egypta evakuovat i další země. Dnes například vypravuje do Káhiry zvláštní letadlo, které má evakuovat zájemce o odlet, britské ministerstvo zahraničí. Své občany evakuuje také Rakousko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo | Foto: Kateřina Křenová

Letadlo z Británie má přistát v Káhiře během dneška a podle informace BBC má zítra odstartovat na zpáteční let se zájemci o evakuaci z Egypta. Britské ministerstvo zahraničí se domnívá, že linkové lety mají dostatečné kapacity pro ty, kdo chtějí odletět ze země. Dodatečný charter je přistavován jako preventivní opatření. Cestující za letenky zaplatí zhruba stejné sazby jako u běžného komerčního letu.

Britské ministerstvo zahraničí nabádá občany, aby do Káhiry, Alexandrie, Suezu a Luxoru cestovali jen pokud je to nutné. Konzervativní poslanec parlamentu Patrick Mercer prohlásil, že ministerstvo by mělo svou radu zpřísnit, jelikož situace v Egyptě je velmi vážná.

Podle odhadů je v Egyptě zhruba 20 tisíc britských turistů. Kromě toho asi 10 tisíc Britů v Egyptě pracuje.

Své občany evakuuje také Rakousko

Rakousko přepravuje své občany z Egypta zvláštními letadly. Evakuaci zajišťují také armádní letouny. Káhiru už opustilo na sedm set Rakušanů. Jak uvedla vídeňská spolupracovnice ČRo Marie Woodhamsová, první Rakušané, kteří se vrátili domů, byli vyčerpaní, ale šťastní.

Další turisty dnes podle ní přepravuje vojenský letoun z odlehlých ostrovů do Káhiry, aby je pak mohla letadla dopravit do vlasti.

Zvláštní krizový štáb sbírá aktuální informace o pobytu Rakušanů v rekreačních střediscích. Několik dnů je v Egyptě také rakouský podpůrný tým složený ze specialistů ministerstva vnitra, zahraničí a obrany.

Své občany evakuuje z Egypta například také Nizozemsko, Turecko či Japonsko. Naopak z Ruska nadále létají do země turisté, kteří nechtějí přijít o zaplacený zájezd.

Milan Kocourek, Marie Woodhamsová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme