K Homsu se podle povstalců blíží posily syrské armády
Syrské město Homs je už šestým dnem cílem raketové a minometné palby. Dnes při ní zemřely asi tři desítky lidí. Počet mrtvých ve třetím největším syrském městě tak za poslední dny stoupl na 400.
Intenzivní boje mezi povstalci a vládními silami, které se snaží dobýt baštu odboje proti režimu prezidenta Bašára Asada, pokračují od konce minulého týdne. Podle opozice se navíc blíží další posily syrské armády.
Cílem vojáků jsou podle tvrzení režimu teroristé podporovaní ze zahraničí. Armáda se vyhýbá čtvrtím na východě města, kde žijí alávité. K této náboženské skupině patří řada předních syrských civilních i armádních osob.
Rada bezpečnosti OSN připravila rezoluci, která vyzývá k ukončení násilí v Sýrii a k odstoupení prezidenta Asada. Rusko a Čína ovšem její přijetí vetovaly.
O tématu mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček
Generální tajemník OSN Pan Ki-moon oznámil, že Liga arabských států plánuje obnovení pozorovatelské mise v Sýrii.
„Kolik mrtvých bude ještě třeba, abychom zastavili nebezpečný posun k občanské válce?“ zeptal se Pan Ki-moon a zdůraznil, že je třeba najít řešení krize v Sýrii.
Do Káhiry se mají o víkendu sjet ministři zahraničních věcí arabských zemí a jak avizoval Pan Ki-moon, právě on by měl se šéfem Ligy arabských států mluvit o tom, že tentokrát by se nově k misi nějakým způsobem připojili o lidé z OSN.
Přijde pomoc ze Západu?
Na Západě se stále častěji ozývá, že se syrští rebelové možná dočkají zbrojní podpory ze zahraničí.
„Jedná se zatím o neoficiální spekulace, oficiálně to západní vlády, včetně Američanů, popírají. Nicméně úvah v tisku na Západě i na blízkém východě přibývá. Mluví se o tom, že by to neměla být intervence armád západních zemí, ale zbrojní zásilky opozičním skupinám. Tuto věc na západě nikdo do budoucna nevylučuje,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček a pokračuje:
„Na jednom izraelském serveru, který ale nepíše vždy pravdu a často schválně dezinformuje, se objevila informace, že v Homsu jsou již speciální jednotky z Kataru, a také z Británie.“
Asadovi prý zase kromě specialistů z Ruska pomáhají specialisté z íránských revolučních gard.
V tuto chvíli se ví, že se zbraně pašují z Libanonu, předpokládá se, že i z Turecka. Drtivá většina zbraní, které rebelové používají, pocházejí ale ze Sýrie, od syrských vojáků, kteří nedezertovali s holýma rukama.
„Objevují se i spekulace, že by se ze Sýrie mohl stát nový Afghánistán, kde na jednu stranu byly síly podporované západem, a na druhé straně síly podporované Sovětským svazem, nyní Ruskem,“ dodává Tureček.
