K indicko-pákistánské schůzce nedošlo

V nepálské metropoli Káthmándú skončil summit Jihoasijského sdružení pro oblastní spolupráci. Napětí mezi dvěma znepřátelenými jadernými mocnostmi Indií a Pákistánem ale trvá. Podle pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa se vztahy obou zemí schůzkou nezlepšily ani nezhoršily. Představitelé obou zemí - prezident Mušaraf a indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí se během summitu nesetkali mezi čtyřma očima. Pouze si dvakrát podali ruce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Mušaraf (vlevo) a A. B. Vádžpéjí | Foto: ČTK/EPA

Pákistánský prezident to nicméně na tiskové konferenci označil za "neformální kontakt" a vyjádřil očekávání, že kontakty by se v budoucnu mohly stát formálními. Vádžpéjí ale potřesení ruky s Mušarafem pokládá jen za pouhou výměnu zdvořilostí.

Jak Indie tak Pákistán rozmístily už před summitem podél hraniční linie v oblasti Kašmíru velký počet svých vojáků. Dillí obviňuje Islámábád, že podporuje separatistické povstalce v Kašmíru. Pákistán ale tvrdí, že jeho podpora je pouze diplomatická a morální.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme