K Marsu dnes zamíří americká sonda

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír dal zelenou k dnešnímu startu družice, která by měla zahájit svoji vesmírnou pouť k Marsu. Start o den zpozdily technické problémy nosné rakety. Družice nazvaná Mars Reconnaissance Orbiter by měla vzlétnout z floridského Mysu Canaveral před 14. hodinou SELČ, kdy se otevře startovací okno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povrch Marsu | Foto: NASA

Dvoutunová družice odstartuje z letecké základny na floridském Mysu Canaveral a znovu tak Američanům připomene, že cílem dalších výprav bude stále častěji Mars. Na tuto planetu chce prezident George Bush v dohledné budoucnosti vyslat také lidskou posádku.

Družice má zkoumat z oběžné dráhy Marsu povrch rudé planety a shromáždit údaje o možném působení vody. Na palubě je nejmodernější teleskopická kamera a další přístroje schopné odhalit i dění pod vrchními vrstvami. NASA už také hledá možná místa pro přistání lidské posádky, nejpozději v roce 2020.

Miroslav Konvalina, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme