K New Orleans se blíží Gustav, radnice vyhlásila evakuaci

Hurikán Gustav, který se v současnosti pohybuje nad Mexickým zálivem, zeslabil v noci na dnešek na třetí stupeň. Vyplývá to z nejnovějších informací amerických meteorologů. Podle nich vstoupí Gustav na pevninu poblíž New Orleans v pondělí a pravděpodobně opět zesílí. V současnosti se oko hurikánu nachází zhruba 700 kilometrů jihovýchodně od ústí řeky Mississippi do moře. Radnice v New Orleans nařídila povinnou evakuaci města. V Karibiku už postihl Jamajku, Haiti a Kubu. Zůstalo po něm více než osmdesát mrtvých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé opouštějí New Orleans | Foto: AFP

Podle reportérů je situace dramatická. Kubánské úřady v některých provozech nařídily naléhavý režim, platí například v pekárnách, aby byl zajištěn dostatek základních potravin. Na Haiti, v Dominikánské republice a na Jamajce zahynulo více než 80 lidí.

Evakuace čeká i obyvatele v amerických státech na pobřeží mexického zálivu. Americké úřady bijí na poplach. Hurikán Gustav už dosáhl podle meteorologů stejné síly, jako před třemi lety Katrina, která zdevastovala New Orleans a zabila na 1800 lidí.

Právě z tohoto města už se povinně evakuují obyvatelé a na příchod hurikánu se připravují v pásu pobřeží od Mississippi, přes Louisianu po Texas. Ropné společnosti omezily těžbu v Mexickém zálivu a evakuovaly část zaměstnanců z ropných plošin.

"Tohle je matka všech bouří, je tak silná a každým dnem sílí, že jsme něco takového v New Orleans ještě neviděli," varoval obyvatele města starosta Ray Nagin.

"Rychle odsud zmizte, je to povinné," varuje velmi důrazně obyvatele New Orleans jejich starosta. Po zkušenostech s hurikánem Katrina nenechávají úřady nic náhodě a od dnešního rána místního času organizují postupný odjezd všech obyvatel, kteří se mohou vydat autem po vlastní ose. Současně evakuují ty obyvatele, kteří z nějakého důvodu potřebují pomoc.

Policejní velitel Warren Riley říká, že starosta zatím nevyhlásil zákaz vycházení, ale určitě to tak v nejbližší vhodné době udělá, aby předešel rabování. "Kdo se bude potom pohybovat po ulicích a nebude na svém soukromém pozemku, bude s největší pravděpodobností zatčený," varuje policejní velitel New Orleans.

Z města už bylo včera evakuovaných devět až deset tisíc lidí. Dnes ráno místního času začne povinná a postupná evakuace všech obyvatel. Policie se připravuje vyhlásit noční zákaz vycházení, aby zabránila rabování. Pro veřejnost budou uzavřené všechny komunikace do města a policie na nich bude udržovat jednosměrný provoz.

Počasí už poznamenalo i kampaň před prezidentskými volbami. Republikáni zvažují, zda neodloží nominační sjezd plánovaný na příští týden do Minnesoty.

Vít Pohanka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme