K New Orleans se blíží Gustav, radnice vyhlásila evakuaci

Hurikán Gustav, který se v současnosti pohybuje nad Mexickým zálivem, zeslabil v noci na dnešek na třetí stupeň. Vyplývá to z nejnovějších informací amerických meteorologů. Podle nich vstoupí Gustav na pevninu poblíž New Orleans v pondělí a pravděpodobně opět zesílí. V současnosti se oko hurikánu nachází zhruba 700 kilometrů jihovýchodně od ústí řeky Mississippi do moře. Radnice v New Orleans nařídila povinnou evakuaci města. V Karibiku už postihl Jamajku, Haiti a Kubu. Zůstalo po něm více než osmdesát mrtvých.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé opouštějí New Orleans | Foto: AFP

Podle reportérů je situace dramatická. Kubánské úřady v některých provozech nařídily naléhavý režim, platí například v pekárnách, aby byl zajištěn dostatek základních potravin. Na Haiti, v Dominikánské republice a na Jamajce zahynulo více než 80 lidí.

Evakuace čeká i obyvatele v amerických státech na pobřeží mexického zálivu. Americké úřady bijí na poplach. Hurikán Gustav už dosáhl podle meteorologů stejné síly, jako před třemi lety Katrina, která zdevastovala New Orleans a zabila na 1800 lidí.

Právě z tohoto města už se povinně evakuují obyvatelé a na příchod hurikánu se připravují v pásu pobřeží od Mississippi, přes Louisianu po Texas. Ropné společnosti omezily těžbu v Mexickém zálivu a evakuovaly část zaměstnanců z ropných plošin.

"Tohle je matka všech bouří, je tak silná a každým dnem sílí, že jsme něco takového v New Orleans ještě neviděli," varoval obyvatele města starosta Ray Nagin.

"Rychle odsud zmizte, je to povinné," varuje velmi důrazně obyvatele New Orleans jejich starosta. Po zkušenostech s hurikánem Katrina nenechávají úřady nic náhodě a od dnešního rána místního času organizují postupný odjezd všech obyvatel, kteří se mohou vydat autem po vlastní ose. Současně evakuují ty obyvatele, kteří z nějakého důvodu potřebují pomoc.

Policejní velitel Warren Riley říká, že starosta zatím nevyhlásil zákaz vycházení, ale určitě to tak v nejbližší vhodné době udělá, aby předešel rabování. "Kdo se bude potom pohybovat po ulicích a nebude na svém soukromém pozemku, bude s největší pravděpodobností zatčený," varuje policejní velitel New Orleans.

Z města už bylo včera evakuovaných devět až deset tisíc lidí. Dnes ráno místního času začne povinná a postupná evakuace všech obyvatel. Policie se připravuje vyhlásit noční zákaz vycházení, aby zabránila rabování. Pro veřejnost budou uzavřené všechny komunikace do města a policie na nich bude udržovat jednosměrný provoz.

Počasí už poznamenalo i kampaň před prezidentskými volbami. Republikáni zvažují, zda neodloží nominační sjezd plánovaný na příští týden do Minnesoty.

Vít Pohanka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme