K nezdařenému útoku v New Yorku se přihlásil Taliban

Pákistánský Taliban se přihlásil k nezdařenému sobotnímu bombovému útoku v New Yorku. Policie našla v autě zaparkovaném u náměstí Times Square výbušné látky, ale tvrzení, že za pokusem stojí právě pákistánský Taliban bere s rezervou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuované náměstí Times Square po nalezení výbušného systému

Evakuované náměstí Times Square po nalezení výbušného systému | Zdroj: ČTK

Český publicista žijící v USA Václav Větvička navíc upozorňuje na to, že Taliban nikdy nezaútočil mimo území Pákistánu a Afghánistánu: „Oni se k tomu oficiálně přiznali, ale většina expertů se domnívá, že to je nesmysl, protože Taliban ještě s žádným svým teroristickým činem nepřekročil hranice Pákistánu nebo Afghánistánu. Takže ta pravděpodobnost zatím není nijak velká.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyšetřování včerejšího nezdařeného bombového útoku na New York přiblížil v pořadu Stalo se dnes český publicista žijící v USA Václav Větvička.

Na internetových stránkách užívaných často islamisty se objevilo, že mělo jít o pomstu za nedávné zabití jednoho z vůdců Talibanu v Pákistánu Hakimullaha Mehsuda a dvou významných příslušníků Al-Káidy v Afghánistánu. Videonahrávka, která se na internetu objevila, ale brzy zase zmizela.

Newyorský policejní komisař Ray Kelly tvrdí, že nemá k dispozici žádné důkazy, které by tvrzení, že za útokem stojí Taliban, podpořily. Policie navíc podle něj v současné době ověřuje i jinou stopu, protože k útoku se přihlásil i někdo jiný prostřednictvím emailu.

Policie prověřuje i další možné útočníky

Mluví se například o tom, že se mohlo jednat o odplatu autorům South Parku, kteří ztvárnili podobiznu proroka Mohameda v medvědím kožichu. Společnost, která seriál produkuje, sídlí právě nedaleko místa, kde byla bomba nastražena. Ani to ale zatím nikdo nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Policisté nyní intenzivně pátrají po bělochovi, kterému je přes čtyřicet let a který by mohl být s útokem rovněž spojený. Policie současně prochází hodiny záznamů z bezpečnostních kamer v okolí Times Square a snaží se zmapovat pohyb sportovního vozu Nissan Pathfinder, ve kterém byly bomby v sobotu večer výbušniny nastražené a kde se také našly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nezdařené útoky ve Spojených státech sleduje Vít Pohanka. (8h39)

Větvička navíc upozorňuje na podobnost s výbuch v Londýně z roku 2007: „V posledních hodinách se připomíná, že složení bomby i nefunkčnost a amatérismus mimořádně připomínají bomby z Londýna z roku 2007, kde to také jen vyšumělo a nikdy nevybuchlo. Možné je, že to má nějaké napojení na rok 2007 v Londýně.“

Útok byl amatérský

Policie našla v autě tři plynové bomby s propan-butanem, dva kanystry benzínu, zábavnou pyrotechniku, klubko drátů s budíky a bateriemi a pouzdro na pušky s dosud neznámým práškem, jehož složení se snaží experti vyhodnotit.

Ani tak ale nikdo chystaný útok nebere na lehkou váhu. Atentátníci u auta odstranili sériové číslo, poznávací značky patřili k jinému autu, které bylo sešrotované před dvěma týdny. Útočníci přípravy nijak nepodceňovali.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg upozornil na fakt, že zařízení bylo na první pohled neumělé a amatérské. Útočníci tak zřejmě nebyli natolik zkušení, aby dali dohromady bombu, která by fungovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Spojených státech sleduje vyšetřování zpravodaj Vít Pohanka. (6h40)

Americké úřady včera ohlásily další nález výbušniny. Tentokrát v Pittsburghu, kde kvůli tomu odklonily závěrečnou část maratónu, kterého se účastnilo až pět tisíc lidí. Podle policie bylo výbušné zařízení v mikrovlnné troubě umístěné na chodníku.

Nezdařené útoky přispěly ve Spojených státech k bezprostřednímu pocitu ohrožení teroristickým útokem.

Vít Pohanka, Tomáš Pavlíček, Lenka Rafaelová, Alice Kottová, Petr Král, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme