K obraně země můžou být na Ukrajině cizí vojáci i nosiče jaderných zbraní

Na Ukrajině mohou působit cizí vojska, pokud budou potřebná k obraně země a zajištění míru. Zákon, který podepsal ukrajinský prezident Petro Porošenko, umožňuje na Ukrajině rozmístit i nosiče jaderných zbraní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko přednesl své první výroční poselství

Ukrajinský prezident Petro Porošenko přednesl své první výroční poselství | Zdroj: Reuters

Podle zákona mohou být na Ukrajině krátkodobě rozmístěny potenciální nosiče jaderných a dalších druhů zbraní hromadného ničení za podmínky, že budou pod ukrajinskou kontrolou.

Zákon povolující přítomnost vojsk jiných států na území Ukrajiny má umožnit případnou mezinárodní mírovou misi OSN nebo Evropské unie. K té se ale Spojené národy ani unie zatím nechystají.

Podle Ruska tím chce ukrajinský prezident legalizovat působení cizích vojáků v řadách dobrovolnických oddílů, které údajně bojují proti separatistům na východě země.

Zákon zároveň zakazuje vstup vojsk států, které neuznávají nezávislost Ukrajiny, její teritoriální celistvost a vedou proti ní ozbrojenou agresi.

Martin Dorazín, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme