K odpovědnosti za útok v Madridu se přihlásila Al Káida

Přísnější kontroly na hranicích, posílení hlídek nebo zpřísnění režimu při udělování víz občanům z rizikových zemí - taková bezpečnostní opatření plánuje ministerstvo vnitra po čtvrtečních atentátech v Madridu. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse česká policie v ulicích posílí některé své hlídky o psy, kteří jsou schopni nalézt výbušninu. Gross zdůraznil, že zpravodajské služby zatím nemají informace o tom, že by proti České republice byl připravován teroristický útok. K masakru v Madridu se večer znovu přihlásila teroristická síť Al-Káida. Policie získala videokazetu s přiznáním a pravdivost záznamu zatím ověřuje. Naopak baskická separatistická organizace ETA dnes opět prohlásila, že s útoky nemá nic společného.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zranění v Madridu

zranění v Madridu | Zdroj: ČTK

Podle ministra vnitra Ángela Acebese upozornil na místo uložení nahrávky anonym mluvící španělsky s arabským přízvukem, který zavolal soukromé stanici TeleMadrid. Videokazetu pak policie vyzvedla u jedné z mešit v hlavním městě. "Páska obsahuje přiznání organizace Al-Káida, že je odpovědná za čtvrteční útoky v Madridu. Na pásce vystupuje muž hovořící arabsky s marockým přízvukem," upřesnil Acebes.

"Prohlášení byl učiněno jménem vojenského mluvčího Al-Káidy v Evropě Abú Duchana Al-Afgháního. Toto jméno ale není známé ani španělským zpravodajským službám, ani zpravodajským službám jiných států, které s námi úzce spolupracují," konstatoval ministr. Páska také obsahuje konstatování, že atentáty byly pomstou Španělsku za pomoc Georgi Bushovi, čímž se má na mysli aktivní účast Madridu na irácké kampani. Není zřejmé, zda má nález videokazety spojitost se včerejším zatčením tří Maročanů a dvou Španělů indického původu. Ti mají mít údajně co do činění s prodejem a falšováním telefonu a SIM karty, nalezených v jedné ze třech nevybuchlých náloží v příměstských vlacích.

Oznámení přišlo ve chvíli, kdy do ulic španělských velkoměst vyšly večer znovu desetitisíce lidí - tentokrát aby protestovaly proti postupu vlády, která podle jejich názoru tajila skutečné pozadí útoků.

Španělé se mezitím probudili do volebního dne. Analytici se přou o to, jaký budou mít dopad na volební klání teroristické útoky. Opoziční Socialisté zase v předvečer hlasování rozpoutali ostrou polemiku, zda Aznarova vláda nezkresluje informace o skutečném pozadí útoků. Většina španělské veřejnosti si atentáty stále spojuje s baskickou ETou. Veřejné mínění se zvolna obrací proti vládě premiéra Aznara, o čemž svědčí pochody v Madridu, Barceloně, Bilbau či Zaragoze, na kterých lidé kabinetu vytýkali mlžení v souvislosti s vyšetřováním atentátů.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme