K příměří se kromě Hamásu musí zavázat i další palestinská hnutí, vzkázal Izrael

Izrael se definitivně vyjádří k příměří v pásmu Gazy teprve poté, co se palestinské hnutí Hamás ve středu sejde s dalšími radikálními frakcemi. Bez toho, že by ke klidu zbraní přistoupily i menší organizace, jako je Islámský džihád, totiž nemá příměří pro židovský stát smysl. V tomto duchu se k návrhu Hamásu na půlroční klid zbraní vyjadřují izraelské bezpečnostní zdroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští radikálové | Foto: AFP

Velkou část raketových útoků z pásma Gazy na izraelská města nepodniká Hamás, ale Islámský džihád. Také proto Izrael chce, aby dohodu respektovala i třeba tato militantní organizace.

Mezitím se objevují komentáře, že pokud se příměří nakonec podaří uzavřít, bude to další debakl pro palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Toho uznává Západ a Izrael s ním vede mírové rozhovory. Sám Abbás ale připouští, že diplomacie Palestincům zatím nic nepřinesla. Hamás ale může v očích veřejnosti zabodovat, pokud teď dotlačí Izrael k zastavení útoků a zrušení blokády pásma Gazy.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme