K příměří v Sýrii se podle Ruska přihlásila většina povstalců, boje zatím pokračují

V Sýrii by mělo o půlnoci tamního času (23:00 SEČ) začít platit příměří. Dohodly se na něm Spojené státy s Ruskem a podpořila je syrská vláda i hlavní opoziční koalice. Organizace Spojených národů si od příměří slibuje usnadnění distribuce humanitární pomoci. V zemi mezitím stále pokračují intenzivní boje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie

Sýrie | Zdroj: Reuters

Rusko dál bombarduje ozbrojence na severozápadě země. Syrská armáda ostřeluje východní předměstí Damašku Dúmu, kterou ovládají povstalci. Syrští vojáci také dobyli několik vesnic v provincii Aleppo, které dosud kontrolovali radikálové z tzv Islámského státu.

Turecko vyjádřilo obavy, že současné intenzivní boje znamenají, že možná žádné příměří nebude. Podle některých komentátorů je ale přirozené, že se válčící strany v posledních hodinách před příměřím snaží vybojovat, co se dá.

„Hlavně syrská armáda s podporou ruského letectva se snaží zajistit pro Asadův režim co nejlepší výchozí pozici pro další vyjednávání. Eskalace bojů podle mě naznačuje, že to s příměřím myslí válčící strany naopak vážně,“ říká blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Sýrii by mělo od půlnoci platit příměří, v zemi se stále svádějí intenzivní boje. O aktuální situaci informoval zpravodaj Štěpán Macháček

V jedenáct hodin SEČ vypršela lhůta, do které měly skupiny, které se k příměří připojí, o svém úmyslu informovat Rusko nebo USA. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se k příměří přihlásila velká většina opozičních skupin.

„Samozřejmě si velmi dobře uvědomujeme, že mírový proces bude složitý a dokonce i protichůdný. Jiná cesta než mírové řešení ale neexistuje. Musíme vytvořit podmínky pro co nejrychlejší zastavení krveprolití,“ řekl Putin.

Podmíněné příměří

Zároveň upozornil, že Rusko bude dál pokračovat v leteckých úderech proti takzvanému Islámskému státu a dalším teroristickým organizacím v Sýrii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co řekl prezident Vladimir Putin o příměří v Sýrii, shrnuje moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Většina opozičních skupin svoji účast na příměří podmiňuje tím, že režim Bašára Asada nebude pokračovat v útocích na rebely pod záminkou, že jde o teroristy.

Podle agentury AFP souhlasí s klidem zbraní téměř 100 povstaleckých skupin. Už předem vyjádřila souhlas s podmínkami příměří syrská armáda a jeho dodržování přislíbily i kurdské jednotky YPG a cizí armády, které v Sýrii operují.

Klid zbraní ale neplatí pro takzvaný Islámský stát a další teroristické organizace jako fronta An-Nusra, která je napojená na Al-Káidu. Turecko pohrozilo, že v případě ohrožení své bezpečnosti Islámským státem nebo kurdskými jednotkami nebude příměří dodržovat.

Podle opozice by příměří mělo trvat dva týdny. Ze strany mezinárodního společenství žádný časový limit nezazněl. Klid zbraní je ale podmínkou pro pokračování mírových rozhovorů v Ženevě. Další kolo by podle neoficiálních ruských zdrojů mělo začít už 7. března.

V případě neúspěchu příměří hrozí podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho rozpad Sýrie. Prezident Barack Obama varoval Moskvu i Damašek, aby klid zbraní respektovaly. Také ale upozornil na to, že řešení syrského konfliktu bude ještě trvat.

„Jednotlivé země a skupiny, které souhlasily s bojem proti Islámskému státu, se nedokážou dohodnout na dlouhodobých cílech. Válka v Sýrii totiž není obyčejnou civilní válkou, ale zástupnou válkou, ve které své cíle sledují lokální mocnosti a skupiny,“ uvedl.

Sýrie | Foto: ČTK

Martin Dorazín, ČRo, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme