K procesu s neonacistkou Zschäpeovou se vyjadřují Němci i turecká menšina

První dny procesu s neonacistkou Beate Zschäpeovou provází emoce. Obhájci ženy, která se podle žalobce podílela na zabití osmi tureckých a jednoho řeckého přistěhovalce i německé policistky, neustále přicházejí s novými obstrukcemi. Dění v mnichovské soudní síni napjatě sleduje i veřejnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V mnichovské soudní síni pokračuje proces s neonacistkou Beate Zschäpeovou | Zdroj: Reuters

Zboku mnichovské radnice postává starší žena s cedulí popsanou nejrůznějšími hesly. Někteří projdou bez povšimnutí, jiní se s ní pouštějí do diskuse.

„Neustále se mluví o vraždách Turků v Německu. Chci ukázat, že stejně jsou vražděni křesťané v Turecku. Tam je to stejně špatné. Dodnes tam nepadl žádný rozsudek,“ připomíná žena zavraždění tří mužů v malém křesťanském nakladatelství v Malatyi na jihovýchodě Turecka v roce 2007. Jeden z nich byl Němec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německá zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová natáčela v ulicích Mnichova

„Nechci se nijak zastávat Zschäpeové. Je bez diskuze, že to, co udělala, je hrozné, ale chci upozornit na pronásledování křesťanů v Turecku,“ dodává.

Maria Franková je členkou nové politické strany Freiheit, tedy Svoboda. O svobodě vyznání má ale své představy. Korán považuje za stejně zločineckou knihu jako Mein Kampf.

Podle jednoho z kolemjdoucích je neuvěřitelné, co si dnes někteří dovolí v centru Mnichova vykládat. Za celou dobu oficiálně nahlášeného mítinku se ale k paní Frankové nikdo nepřipojí.

Rasisté jsou všude, myslí si žena z Turecka

O pár set metrů dál, před budovou vrchního soudu, kde se právě odehrává proces s členy neonacistického hnutí, stojí další žena s plakátem v ruce. Jednoduché heslo zní Stop rasismu.

Beratin Koc bydlí jen kousek od místa, kde Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt před lety zavraždili obchodníka řeckého původu, jednu z deseti obětí. V Německu žije 30 let, osobně se ale s rasismem nesetkala. V Bavorsku prý není situace taková jako jinde v Německu.

„Cítím se tady dobře, mám tu německé přátele, dobré sousedy, nemám žádné problémy s prací, prostě jsem se integrovala,“ říká poněkud lámanou němčinou.

Před soudní síň přišla s přáteli z Atatürkova mnichovského spolku. „ Německo je demokratická země a já ji tak chci vidět. Věřím, že soud proběhne zcela demokraticky. A pokud jde o tu ženu, takoví lidé jsou všude, všude jsou rasisté. I u vás,“ uzavírá přistěhovalkyně z Turecka.

Klára Stejskalová, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme