K prvnímu jednání o datu volby papeže se kardinálové sejdou v pondělí

Nového papeže budou volit kardinálové na uzavřeném jednání nazvaném konkláve. Kdy k volbě dojde, zatím není jasné. Už zítra o tom ale začnou jednat v Římě. Pozvánky na generální kongregaci dostalo 209 církevních hodnostářů. Ne všichni ale budou papeže volit. Těm, kteří budou psát jména kandidátů na hlasovací lístky v Sixtinské kapli, totiž nesmí být více než 80 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sixtinská kaple, stvoření Adama | Foto: public domain

Volitelů papeže by mohlo být mnohem méně i proto, že ne všichni přijedou, a to například ze zdravotních důvodů. Zítra bude na prvním jednání kongregace přes 40 kardinálů, kteří už svou účast potvrdili.

Tiskový mluvčí Vatikánu Thomas Rosica však upozornil, že to jsou jen statistické počty. „Je třeba vzít v úvahu, že 75 kardinálů, kteří potvrdili účast, jsou ti, kteří bydlí v Římě a většina z nich je starší 80 let. Máme zatím také 66 potvrzení kardinálů, kteří už přijeli, nebo jsou na cestě, a řekli nám, kde budu v době svého pobytu v Římě bydlet,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy na volbu nového papeže sleduje Pavel Novák

Lze předpokládat, že kardinálové budou ještě dojíždět i v úterý, kdy se bude konat shromáždění včetně 80letých církevních hodnostářů, kteří papeže nevolí.

Teprve v Římě se zjistí, kolik z nich se bude moci nechat do Sixtinské kaple zavřít. Například CNN odhaduje, že jich bude asi 115, podle odborníků se ale nedá čekat, že datum konkláve dohodnou všichni kardinálové už na první schůzce.

Pravidla konkláve se v historii několikrát změnila. Podstata však zůstává stejná

Číst článek

Jeden z kardinálů-volitelů bude i z České republiky, Miloslav Vlk už ale přesáhl povolenou věkovou hranici, a volit tak bude jen kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme