K ratifikaci Kjótského protokolu už jen krůčky

Do jihoafrického Johannesburgu přijíždějí představitelé více než stovky států na závěrečnou etapu konference o udržitelném rozvoji. V následujících třech dnech by měli dořešit sporné otázky týkající se ochrany životního prostředí a boje proti chudobě. Na konferenci o udržitelném rozvoji v jihoafrickém Johannesburgu se navíc vyjednavači shodli na stanovisku ke Kjótskému protokolu o změnách klimatu. Kompromis by se měl stát součástí deklarace, kterou mají tento týden schválit nejvyšší představitelé zúčastněných zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obloha | Foto: Jan Rosenauer

Na konferenci o udržitelném rozvoji v jihoafrickém Johannesburgu se vyjednavači shodli na stanovisku ke Kjótskému protokolu o změnách klimatu. Kompromis by se měl stát součástí deklarace, kterou mají tento týden schválit nejvyšší představitelé zúčastněných zemí. V čem kompromis spočívá, to sdělil Radiožurnálu delegát nevládních organizací, Viktor Třebický z pražského Ústavu pro ekopolitiku. "Kompromis vyzývá státy, které protokol z Kjóta dosud neratifikovaly, aby tak učinily co nejdříve. Kjótský protokol zavazuje ekonomicky vyspělé státy snižovat emise skleníkových plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování země. Vstoupí ale v platnost teprve tehdy, až jej přijmou státy produkující 55 procent celosvětových emisí skleníkových plynů. Bez Spojených států, které produkují třetinu, musí protokol podpořit většina ostatních rozvinutých zemí. Významnou zprávou je, že Rusko zde potvrdilo závazek ratifikovat tento protokol, což znamená, že celosvětově se dostaneme přes oněch 55 procent. Naopak Spojené státy a Austrálie, která také od Kjótského protokolu odstoupila, se ocitají ve stále větší izolaci."

Izrael a Jordánsko se shodly na záchraně Mrtvého moře. Plán, který byl představen na Summitu o udržitelném rozvoji v jihoafrickém Johannesburgu, počítá s výstavbou potrubí v hodnotě 800 miliónů dolarů, jež by přivádělo do vysychajícího jezera vodu z Rudého moře. Jedná se o největší společný projekt těchto zemí od podepsání mírové dohody v roce 1994. Potrubí vedené do jezera, které oba státy společně sdílejí, by se mělo táhnout v délce 320 kilometrů.

Mrtvé moře je napájeno řekou Jordán, z níž se však množství vody odčerpává pro zemědělské, průmyslové a jiné účely. Přítok tak nestačí vyrovnávat mohutné odpařování jezera a jeho hladina ročně klesá zhruba o metr. Podle ekologů by mohlo Mrtvé moře do roku 2050 zcela zmizet, pokud se nebude problém řešit.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme