K. Schwarzenberg: Někteří vězni z Guantánama mohou skončit v Evropě

Některé osoby vězněné kvůli podezření z terorismu na americké základně Guantánamo by nakonec mohly skončit v Evropě. Českému rozhlasu to v Berlíně řekl šéf naší diplomacie Karel Schwarzenberg. Ten ale zdůraznil, že jde především o americký problém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Karel Schwarzenberg si myslí, že americká strana by měla přijmout největší část vězňů, kteří se nemohou nebo z důvodu možného pronásledování nechtějí vrátit do své vlasti. Pomoc Evropy v této otázce ale nevyloučil.

"Když nás Spojené státy o to poprosí, můžeme o tom diskutovat, ale samozřejmě zatím největší podíl musí převzít Spojené státy samy," řekl Schwarzenberg po pódiové diskusi o budoucnosti Evropy v berlínské Státní opeře.

Její další aktér, šéf spolkové diplomacie Frank-Walter Steinmeier si myslí, že Evropa bude silná jedině tehdy, pokud bude táhnout za jeden provaz. Neopomněl přitom pochválit taky počínání Česka v čele Evropské unie.

"Samozřejmě jsem sledoval mediální zpravodajství kolem obrazu, který teď Evropská unie budila při řešení blízkovýchodní konfliktu. Když ale spravedlivě zhodnotíme to, co se podařilo, tak bilance francouzského a českého předsednictví je skutečně ukázková."

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme