K. Schwarzenberg: Někteří vězni z Guantánama mohou skončit v Evropě

Některé osoby vězněné kvůli podezření z terorismu na americké základně Guantánamo by nakonec mohly skončit v Evropě. Českému rozhlasu to v Berlíně řekl šéf naší diplomacie Karel Schwarzenberg. Ten ale zdůraznil, že jde především o americký problém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg | Foto: Khalil Baalbaki

Karel Schwarzenberg si myslí, že americká strana by měla přijmout největší část vězňů, kteří se nemohou nebo z důvodu možného pronásledování nechtějí vrátit do své vlasti. Pomoc Evropy v této otázce ale nevyloučil.

"Když nás Spojené státy o to poprosí, můžeme o tom diskutovat, ale samozřejmě zatím největší podíl musí převzít Spojené státy samy," řekl Schwarzenberg po pódiové diskusi o budoucnosti Evropy v berlínské Státní opeře.

Její další aktér, šéf spolkové diplomacie Frank-Walter Steinmeier si myslí, že Evropa bude silná jedině tehdy, pokud bude táhnout za jeden provaz. Neopomněl přitom pochválit taky počínání Česka v čele Evropské unie.

"Samozřejmě jsem sledoval mediální zpravodajství kolem obrazu, který teď Evropská unie budila při řešení blízkovýchodní konfliktu. Když ale spravedlivě zhodnotíme to, co se podařilo, tak bilance francouzského a českého předsednictví je skutečně ukázková."

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme