K soudu se dostává spor o rozpočtová pravidla EU

Hořký spor mezi Evropskou komisí a některými členskými zeměmi unie ohledně rozpočtových pravidel má pokračování. Právě dnes začal příslušný proces u Evropského soudního dvora v Lucemburku. Francie a Německo opakovaně porušují takzvaný Pakt stability. O něj se opírá jednotná měna euro. Úmluva stanovuje, že rozpočtový deficit by neměl přesáhnout 3 procenta HDP. Z pozice velkých zemí se ovšem loni na podzim podařilo Berlínu a Paříži příslušnému trestu v řádu miliard eur uniknout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

eurobankovky | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Postup unijních gigantů Francie a Německa rozlítil malé země. Rakousko, Nizozemsko a další mají za to, že pravidla by měla platit pro všechny stejně. Rozezlená byla také Evropská komise, která se nakonec rozhodla jít do právní bitvy a dát případ k Evropskému soudnímu dvoru.

Podle šéfa bruselského Centra pro studia evropské politiky Daniela Grosse se bruselská exekutiva ocitla ve velmi nepříjemné situaci. "Je to trochu jako řecká tragédie. Komise musí bránit, Její úkol je střežit smlouvy. Nemůže se tedy jen tak dívat, jak je Rada ministrů porušuje ve prospěch velkých zemí."

Pokud komise prohraje, může utrpět její autorita a mohlo by to znamenat kromě jiného také další nedodržování rozpočtové disciplíny. Verdikt se čeká letos v létě.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme