K trojici bombových útoků v Indii se přihlásila skupina Inkilabi

K sérii bombových útoků v indickém Dillí, při kterých včera zahynulo na 61 lidí, se přihlásila dosud neznámá skupina nazývající se Inkilabi, což v překladu znamená revoluce. Vyšetřovatelé zatím stále prohledávají místa tří explozí a pátrají po jejich původcích. Podle místní televize je vyslýcháno na 150 lidí, ale nikdo zatím nebyl zatčen. Policie vyhlásila v metropoli mimořádná opatření a zavřela všechny městské tržnice. Premiér Manmóhan Singh uvedl, že útoky byly zřejmě koordinovány, ale ještě je prý brzy na spekulace o tom, kdo za nimi stojí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chlapec zraněný při výbuchu v indickém Dillí | Zdroj: ČTK

"Mé srdce truchlí nad těmi, kdo ztratili své milované. Odsuzuji tyto cynické a předem promyšlené útoky na nevinné lidi. Teroristé chtějí vnuknout zlobu a současně strach našim mírumilovným občanům. Výbuchy byly načasovány tak, aby ve svátečním období rozšířily mezi lidmi nepřátelství. My jim ale nedovolíme uspět," řekl ve svém emotivním projevu indický premiér.

Manmóhan Singh také prohlásil, že Indie bude proti terorismu důsledně bojovat. "Jsme odhodláni dostát svým závazkům bojovat proti teroru ve všech jeho formách. Jsem přesvědčen, že Indové mají dost vůle, způsobilosti a odhodlání vyhrát válku proti terorismu. Naléhám na všechny, aby zůstali klidní a nepanikařili. Vláda udělá vše pro to, aby zachovala právo a pořádek a aby porazila sílu terorismu," prohlásil premiér Singh.

Podle vedoucího expertního týmu, který sérii bombových útoků vyšetřuje, načasování a povaha výbuchů naznačuje, že by to mohla být práce nejobávanější skupiny v Kašmíru Laškar-i-Taibá. Indická vláda čelí opozici desítek militantních skupin, hlavně kašmírských separatistů, které jsou proti mírovému procesu mezi Pákistánem a Indií.

Markéta Pešková, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme