K únosu Francouzů v Africe se přihlásila Al-Káida

Severoafrická odnož teroristické organizace Al-Káida z Maghrebu se přihlásila k odpovědnosti za únos francouzských občanů v Nigeru. Francouzská média tuto informaci převzala z internetových stránek televize Al-Jazeera. Francie žádá americké vojenské jednotky o pomoc při pátrání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Home - Port Harcourt v ústí řeky Niger, Nigérie

Home - Port Harcourt v ústí řeky Niger, Nigérie | Foto: an Elzevir Films - Europacorp coproduction

Únosci prý brzy předloží své požadavky. Podle francouzských bezpečnostních složek hrozí teroristický útok také přímo ve Francii. Za možného původce označují specialisté právě skupinu Al-Káida z afrického Maghrebu.

V rozhovoru pro francouzský rozhlas to připustil i ministr zahraničí Bernard Kouchner. Al-Káida již před časem pohrozila pomstou Francii, která při pokusu osvobodit rukojmí zabila několik jejích členů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraniční zpravodaj ČRo ve Francii Jan Pokorný o únosu francouzských občanů v Nigérii

Prezident Nicolas Sarkozy se sešel s experty na terorismus. Úřad vlády oznámil, že premiér Fillon se chce sejít s představiteli bezpečnostních výborů parlamentu a jednat s nimi o riziku teroristické hrozby a případné vojenské operaci v Nigeru.

Teroristé vzali jako rukojmí celkem sedm lidí, z nichž je pět Francouzů a dva občané z Toga a Madagaskaru.

Všichni pracovali pro společnost Areva, která v Nigeru těží uran pro své jaderné elektrárny. Ta přiznala, že varování před možným útokem teroristů dostala od nigerské vlády už před měsícem.

Hrozba teroristického útoku na Francii je podle slov ministra vnitra reálná. Cílem má být údajně pařížská doprava – metro, příměstské vlaky, případně mezinárodní letiště.

Teroristé zaútočili na hlavní město Francie v roce 1995. Výbuchy ve třech stanicích metra zabily osm lidí a na dvě stovky jich zranily.

Jan Pokorný, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme