K útoku dal příkaz sám Kim Čong-il, tvrdí Jihokorejci

K útoku na na jihokorejský ostrov dál údajně příkaz sám komunistický vůdce Kim Čong-il. Napsal to dnes jihokorejský deník. Při úterní střelbě zahynuli čtyři Jihokorejci a 18 dalších bylo zraněno. V reakci na pokračující výhružky posílí Soul v oblasti vojenské jednotky a do měsíce tam zahájí spolu s Američany vojenské manévry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dým stoupá ze zasaženého ostrova Jon-pchjong po útoku KLDR | Zdroj: ČTK

Úterní útok na jihokorejský ostrov Jon Pchjong zřejmě nebyl svévolnou akci místního velitele, ale nařídil ho severokorejský vůdce Kim Čong-il, píše jihokorejský deník Čungang. Vůdce KLDR se tím prý snaží získat synovi větší podporu mezi vojskem.

Kim Čong-il se synem také krátce před palbou základnu, z níž Severokorejci útočili, navštívil a sešel se tam s generálem, který základně velí.

Cestu do oblasti dokonce potvrdila i severokorejská tisková agentura, která oznámila, že Kim Čong-il byl v provincii na návštěvě rybářů. Zmiňuje i to, že ho doprovázela armádní špička včetně syna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj kolem napětí na Korejském poloostrově sleduje redaktorka Kateřina Procházková

Severní Korea ale tvrdí, že odpovědnost za střelbu mají Spojené státy a její jižní soused. Společně totiž naplánovali jihokorejsko-americké námořní cvičení, které chápe Pchjongjang jako jasnou provokaci. I přes kritickou situaci v pohraničí se podle Soulu společné manévry uskuteční ještě tento měsíc.

Pchjongjang dnes také definitivně odmítl jednání mezi generály obou zemí, které navrhovaly Spojené národy. Řešení krize nepřichází ani z Číny, která má na severokorejskou diktaturu nejsilnější vliv. Vláda v Pekingu pouze oznámila, že ruší plánovanou cestu ministra zahraničí do Soulu.

První okamžité reakce Západu na útok byly velmi kritické. Mluvilo se a stále se mluví o nutnosti uspořádat výjimečné setkání Rady bezpečnosti OSN. Zatím k němu ale nedošlo, a to i přesto, že KLDR útokem zjevně porušila dohodu o příměří z roku 1953.

Martin Hromádka, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme