K útoku na zahraniční turisty v Afghánistánu, který nepřežilo šest lidí, se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na zahraniční turisty, při kterém v Afghánistánu zemřelo šest lidí, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Napsala to v neděli večer agentura AFP. Podle ní afghánské úřady zadržely kvůli útoku sedm lidí.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šíitští milicionáři s vlajkou Islámského státu oslavují vítězství nad extremisty.

Na sociální síti Telegram se k útoku přihlásila teroristická organizace Islámský stát. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Útok se podle úřadů stal v pátek v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu. Podle poslední bilance zemřeli tři turisté ze Španělska a tři místní průvodci. Jedna další španělská turistka byla převezena se zraněnými do nemocnice v Kábulu.

V Afghánistánu začal školní rok, do lavic ale nesmí milion dívek. Vzdělávat se můžou jen do sedmé třídy

Číst článek

Na sociální síti Telegram se k útoku přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Podle příspěvku její ozbrojenci stříleli na skupinu návštěvníku z křesťanských zemí a jejich místní doprovod tvořený údajně šíitskými průvodci.

Útok se stal v provincii Bámján, kde stály dvě sochy buddhů, které byly v době svého vzniku největší na světě. Tálibán je v roce 2001 nechal kvůli nenávisti ke všemu neislámskému vyhodit do povětří. V provincii žijí podle agentury AFP převážně Hazárové, kteří vyznávají šíitský islám. Kvůli tomu je IS považuje za odpadlíky, a proti této menšině již v minulosti uskutečnil útoky.

Od roku 2021, kdy se moci ujal v Afghánistánu Tálibán, se bezpečnostní situace v zemi zlepšila. Přetrvávají však útoky ze strany Islámského státu. Vláda Tálibánu se snaží zemi více otevřít zahraničním návštěvníkům. Vloni do Afghánistánu přijelo na 5000 zahraničních turistů a mnozí z nich navštívili právě provincii Bámján. Mnoho zemí však svým občanům nedoporučuje do Afghánistánu cestovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme