K útoku v Burgasu se zatím nikdo nepřihlásil. Podle Izraele je dílem Íránu

Při bombovém atentátu na autobus s izraelskými turisty zahynulo nejméně 8 lidí, dalších 32 utrpělo zranění. K odpálení nálože se dosud nikdo nepřihlásil, podle Izraele ale stopy vedou do Íránu. Bulharsko tvrdí, že od izraelské tajné služby nemělo o možné hrozbě žádné informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus zničený po explozi, při které v Burgasu zahynuli izraelští turisté | Zdroj: Reuters

Izrael už také obvinil libanonské hnutí Hizzballáh podporované Íránem. „Zcela jasně jde o teroristický útok, který inicioval pravděpodobně Hizballáh, Hamás, nebo nějaká další skupina. A to zřejmě z pověření Íránu, nebo nějaké další radikální islámské skupiny. Neustále proti nim bojujeme. A zjistíme, kdo pachatele poslal, kdo útok provedl, a vyrovnáme si s ním účty,“ řekl v televizi CNN izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Izrael své obvinění opírá o situaci posledních měsíců, kdy se nejméně čtyřikrát pokusily o útok na izraelské občany různé organizace napojené na Írán. Útoky se podařilo překazit a všichni lidé, kteří při tom byli zatčeni, měli íránské pasy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další informace o atentátu na izraelské turisty v Burgasu sdělil zahraniční redaktor Robert Mikoláš

Výbuch v Burgasu se odehrál v den, kdy si Izraelci připomněli 18. výročí útoku na židovské společenské centrum v Argentině, při kterém zahynulo přes 70 lidí. Izrael tehdy také z atentátu obvinil Írán, ten ale podíl na útoku popřel. Izraelská média včerejší útok s tímto výročím spojují.

Bulharský prezident Rosen Plevneliev prohlásil, že bulharské úřady jednaly se zástupci Mossadu před měsícem, žádné varování ale od izraelské tajné služby nedostaly. Prezident se byl v Burgasu osobně přesvědčit o následcích atentátu.

V Burgasu také slíbil maximální pomoc obětem útoku. Zároveň ale dodal, že i přes spáchaný teroristický čin není Bulharsko riskantní zemí pro turisty.

Útočníka zachytily letištní kamery

Bulharské ministerstvo vnitra již potvrdilo, že se skutečně jednalo o sebevražedný útok. Útočníka identifikovali na záznamech z letištních kamer. Nebyl v letadle s izraelskými turisty, čekal v hale. Pak se do skupiny turistů vmísil a nastupil s nimi do autobusu.

Mezi 8 oběťmi atentátu je šest izraelských turistů a bulharský řidič autobusu. Osmá oběť zatím nebyla identifikována, s největší pravděpodobností se však jedná o samotného útočníka. Podle odebraných vzorků DNA se vyšetřovatelé pokusí zjistit jeho totožnost. Atentátník měl údajně falešný řidičský průkaz z USA.

Letiště v Burgasu je stále uzavřené. Nepřistávají žádná letadla, letecká, ale i silniční doprava je odkloněna do Varny. Auta kontrolují policisté, na silnicích jsou uzávěry. Provoz na letišti by měl být obnoven během dnešního odpoledne, záležet bude na postupu policejního vyšetřování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl spolupracovník Českého rozhlasu v Bulharsku Robert Petráš

Útok je nejtragičtějším atentátem na obyvatele židovského státu mimo území Izraele od roku 2004. Okamžitě ho také odsoudili americký prezident Barack Obama, představitelé Francie, Velké Británie i vůdci muslimských organizací v Bulharsku.

K moři do Bulharska létají každoročně desetitisíce Čechů. Uzavření letiště v Burgasu je nijak výrazně nepostihlo, musí počítat pouze s určitými komplikacemi v dopravě. Čeští turisté jezdí většinou na jih od Burgasu, na rozdíl od Izraelců, kteří míří nejčastěji na Sluneční pobřeží, tedy severně od Burgasu.

Bulharsko po útoku v Burgasu zpřísňuje bezpečnostní opatření

Číst článek

Přestože je Burgas malé letiště, i za běžného provozu tam panovaly přísné bezpečnostní podmínky včetně třeba kontroly bot či nápojů.

Samotní Bulhaři jsou tragédií šokováni. Doufají, že jde o výjimečnou událost zaměřenou proti Izraeli a ne proti samotnému cestovnímu ruchu. V turistických letoviscích je však situace pokojná, bezpečnostní opatření omezující turisty nikde nejsou vidět. Turisté si incident nepřipouštějí.

Robert Mikoláš, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme