K útoku v moskevském divadle se přihlásil Basajev

Lídr čečenských povstalců Šamil Basajev přiznává, že akce několika desítek ozbrojenců v moskevském divadle na Dubrovce byla jeho dílem. Moskva ale okamžitě reagovala prohlášením, že se tak Basajev snaží zachránit reputaci čečenského prezidenta Aslana Maschadova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

moskevská pieta | Foto: ČTK/AP

Poradce prezidenta Putina Sergej Jastržembskij prohlásil, že Kreml podobný krok lídra čečenských rebelů očekával. Basajev se prý přihlásil k organizaci akce v moskevském divadle, aby zachránil politický život Aslana Maschadova. Právě jeho - Ruskem neuznávaného čečenského prezidenta - považují oficiální místa za hlavní osobu teroristické akce; podle všeho i proto, aby ho zdiskreditovali a vyloučili z možných mírových jednání o Čečně.

Vydání dalšího z čečenských představitelů, exilového politika Achmeda Zakajeva očekává Rusko od Dánska. Potvrdil to ministr zahraničí Igor Ivanov. Zakajev se v Kodani účastnil tzv. Světového čečenského kongresu a dánská policie ho na žádost Rusů zadržela. Zatím však není jasné, zda ho ruské straně vydá

Do mozaiky novinek pak spadá i novela zákona o médiích, kterou Státní duma prakticky zavádí cenzuru sdělovacích prostředků při informování o podobných událostech, jakým bylo drama v moskevském divadle.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme