K útoku v Norsku se měli přihlásit islamisté. Autor této informace ji ale odvolal

K teroristickým útokům v norském Oslu se podle deníku New York Times přihlásila radikální islamisté z organizace Pomocníci světového džihádu. Teroristé nastražili silnou nálož v centru Osla a stáli zřejmě i v pozadí střelby na účastníky setkání mládežnické organizace Dělnické strany na ostrově nedaleko hlavního města. Oba útoky nepřežilo minimálně 20 osob.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve vládní čtvrti v norském Oslu vybuchla bomba

Ve vládní čtvrti v norském Oslu vybuchla bomba | Zdroj: ČTK

Objevují se informace, že skupina Pomocníci světového džihádu za útoky nestojí. Útok měl znaky akce skupiny Al-Káida. Autor původní informace o islamistické skupině, která se měla k útokům přihlásit a kterého citují New York Times, tuto informaci na svém Twitteru odvolal.

„Já bych varoval před definitivními závěry. Pamatuji si, kolikrát se k jednomu a témuž teroristickému činu – například v Afghánistánu – dvě skupiny, byť spolupracující. Nebo v Bombaji, kde zaútočili Pákistánci, tak se k činu původně přihlásili jacísi Mudžáhidé z Dekánu, což je střed Indie,“ upozorňuje zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák analyzuje informace o původcích útoků v Norsku

„Myslím, že bychom udělali chybu, kdybychom se s jistotou postavili na stanovisko, že jde o čin nějaké organizace, která je spjatá s Al-Káidou. Ten čin může být také čistě vnitronorský, i když je to méně pravděpodobná možnost,“ pokračuje Slezák s tím, že nemáme dost informací.

Otevřená země

Norové pomáhali dojednávat mír mezi Palestinci a Izraelem, snažili se dojednat mír na Srí Lance. „Rozhodně to není země, která by si přála utlačovat muslimy,“ shrnuje Slezák.

Navíc je Norsko přátelská země pro imigranty. Děti přistěhovalců mají právo se učit v původním jazyce.

Centrum norského hlavního města Oslo po útocích | Foto: Reuters

Na druhou stranu je Norsko v koalici, která bojuje v Afghánistánu, podílí se na útocích proti Libyi a navíc norské deníky přetiskli karikatury proroka Mohameda, který má v turbanu zapíchnutou pumu. „Už tehdy byla slibována pomsta,“ připomíná Milan Slezák.

Ač je Norsko země velmi otevřená přistěhovalectví. „Někteří z imigrantů si přinášejí jiné hodnoty. Mají pocit, že stát by měl být řízen podle jejich náboženství, i když společnosti, do nichž přicházejí, se vyznačují vysokou mírou náboženské tolerance,“ upozorňuje Slezák.

Z tohoto důvodu získávají v Norsku – stejně jako v další, podobně otevřených skandinávských zemích - získávají stále větší popularitu.

Motivy útoku nejasné

„Norové dávají nejvíce peněz ze všech zemí na světě na pomoc palestinských uprchlíků v uprchlických táborech,“ doplňuje Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů.

Útok by podle něj mohla být reakce na to, že Norové chtěli ze země vyhostil Mula al-Krekara. Nevylučuje ani pomstu za účast na útocích v Libyi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Eichler z Ústavu mezinárodních vztahů k útokům v Oslu

„Ale na bombardování Libye se Norové jen okrajově podílí nasazením bombardérů F-16, ale hlavní gro tam přeci tvoří Francouzi a Britové, a tak mi to pořád nejde dohromady,“ uvažuje Eichler.

Odhaduje, že útoky nemohly být dílem jednotlivce, ale musela je připravovat skupina,“ která se na to musela dlouho připravovat, znát zákoutí vládních budov a pak to tam instalovat,“ doplňuje odborník z Ústavu mezinárodních vztahů.

Útok v Oslu

Odpoledne zabíjela v centru Osla nastražená nálož, která poničila vládní budovy. Podrobnosti k útoku najdete zde.

Krizová linka českého velvyslanectví v Oslu
0047 92 45 083
0047 92 61 12 83

Síla exploze údajně odpovídala asi čtyřem až pěti stům kilogramů TNT. Detonace si vyžádala minimálně 7 obětí.

Český velvyslanec v Norsku Luboš Nový se – stejně jako Norové sami – podivuje nad tím, že pravděpodobným terčem útoku měl být norský premiér Jens Stoltenberg.

„Oblíbenost premiéra Stolteberga je stále na poměrně vysoké úrovni,“ upřesnil Nový s tím, že jeho Dělnická strana je v čele Norska dlouhodobě.

Kromě toho se objevily další podezřelé balíčky na různých místech Osla a nejen kvůli tomu centrum města obsadila norská armáda. V tuhle chvíli se dění v norské metropoli blíží výjimečnému stavu.

„Na místě stále zasahují záchranářské jednotky a jednotky policie, mluví se i o tom, že byla nasazena armáda,“ uvedl po půl desáté večer český velvyslanec v Norsku Luboš Nový.

Obyvatelé, kteří bydlí v blízkosti vládních budov, byli vyzváni, aby opustili své domovy. „Je podezření, že se tam nacházejí ještě další balíčky,“ doplnil velvyslanec.

Střelec na ostrově

Neznámý střelec pak začal pálit kolem sebe na shromáždění mládežnické organizace vládní Dělnické strany na ostrově jižně od města. I tam umírali lidé.„Na norské státní televizi odvysílali velice drastické záběry břehů tohoto ostrůvku, který se nachází v jednom velkém jezeře nedaleko Osla. Je zřejmé, že tam poblíž břehů plavou mrtvoly. Může se jednat o 20 až 30 mrtvých,“ hlásil kolem desáté hodiny večer přímo z Osla překladatel serveru Norge.cz Yngvar Brenna.

Na ostrově Utöya střílel na mladé lidi falešný policista; podle popisu vysoký, světlovlasý muž. Než ho policie po velmi dlouhé době zatkla, stačil podle svědků zabít minimálně dvacet lidí.

Policie tyto údaje zatím nechce potvrdit, existují ale obavy, že počet mrtvých bude ještě vyšší. Záběry z helikoptér ukazovaly desítky mladých lidí, jak se snaží z ostrova uplavat.

Česká policie reaguje na útoky v norském Oslu zvýšením bezpečnostních opatření.

Jiří Hošek, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme