K Venuši míří stejnojmenná evropská sonda

Evropská sonda Venus Express, kterou dnes ruská raketa vynesla na oběžnou dráhu Země, se úspěšně odpoutala od rakety a vydala se na pětiměsíční let k planetě Venuši. Potvrdili to vědci v řídícím středisku ESA v německém Darmstadtu. Raketa se sondou odstartovala podle plánu tři minuty po půl páté SEČ z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venuše

Venuše | Foto: NASA

Úkolem sondy bude především získat více informací o planetě, která je Zemi nejblíže. Sonda má více než rok obíhat kolem Venuše a zkoumat její horkou a hustou atmosféru a také její půdu. Zvláštní pozornost by měla mise věnovat skleníkovému efektu na Venuši a neustálým hurikánům, brázdícím její atmosférou. Vědecké přístroje mají také zjistit, zda jsou četné sopky na povrchu naší sousední planety stále aktivní.

Atmosféra druhé planety naší sluneční soustavy je z 96 procent tvořena oxidem uhličitým a její teplota pod hustými mraky tvořenými výpary kyseliny sírové dosahuje 450 stupňů Celsia. Sonda se bude pohybovat na velmi protáhlé oválné oběžné dráze, přičemž nejblíže se po ní k Venuši dostane na 250 kilometrů a nejdále se od ní vzdálí na 66.000 kilometrů.

Dnešní let je v pořadí už druhým pokusem o vynesení první evropské sondy k planetě Venuši. Do kosmu měla být původně vyslána už 26. října, ale několik dní předtím byl start odložen kvůli problémům s tepelnou izolací horního stupně ruské rakety.

Milan Kopp, Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme