K vesmírné turistice je o krok blíž

Vesmírná turistika se přiblížila. Britský podnikatel a miliardář Richard Branson představil ve Spojených státech speciální tryskový letoun, který vynese do vysoké výšky menší vesmírné plavidlo s turisty na palubě. Miniraketa se pak odpojí a sama vystoupá do vesmíru. Zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka zaznamenal další podrobnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeměkoule

"Vesmírná loď bude viset pod křídlem uprostřed speciálního tryskáče se dvěma trupy," vysvětloval novinářům na letišti v Mohavské poušti Richard Branson. Ve výšce 18 kilometrů se raketa osamostatní a vynese 6 turistů do výšky asi 100 kilometrů.

Podle Bransona by se měl první let uskutečnit asi za 18 měsíců. Cena za jednu vstupenku do vesmíru je 200 tisíc dolarů. Už nyní ji zaplatilo 250 lidí. Richard Branson doufá, že se ji podaří postupně snižovat a že se tím lety stanou dostupné pro širokou veřejnost.

Do vesmíru se chystá sám a je si prý jistý, že se mu při letu bude obracet žaludek, přesto si takovou příležitost nenechá ujít. Odborníci upozorňují, že Bransonova společnost Virgin Galactic ještě nemá vyhráno. Mateřské letadlo ještě musí absolvovat na podzim mnoho testovacích letů a mohou nastat technické problémy. Britský podnikatel si ale obavy nepřipouští a předestírá už nové vesmírné vize

Věří, že jednou budeme moci využívat vesmír k získávání energie pro Zemi a předpovídá družice, vybavené za tím účelem obřími slunečními panely. Zatím se chce ale Richard Branson soustředit na pionýrský projekt vesmírné turistiky.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme