K volebním urnám přicházelo více Slováků než se očekávalo

Na Slovensku v sobotu ve 22 hodiny skončí předčasné parlamentní volby. V hlasování byl podle průzkumů favoritem opoziční Směr-sociální demokracie. Strana pod vedením právníka Roberta Fica se zviditelnila především kritikou ekonomických a sociálních reforem, které zavedla dosavadní vláda Mikuláše Dzurindy. Ten končí už druhé funkční období. Volby provázel dopoledne relativně velký zájem voličů, po poledni ale účast spíše stagnovala. Hlasovací místnosti se uzavřou ve 22 hodin. Krátce na to budou zveřejněny první odhady výsledků. Předběžné výsledky bychom mohli znát v neděli ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I. Gašparovič s chotí | Zdroj: ČTK

V hlasování, které je prvním od vstupu země do Evropské unie a NATO, je favoritem opoziční Směr-sociální demokracie. Strana pod vedením Roberta Fica se zviditelnila především kritikou ekonomických a sociálních reforem, které zavedla dosavadní vláda premiéra Mikuláše Dzurindy. Volební účast byla v úvodních hodinách překvapivě vysoká.

Do leva nebo doprava - tak rozhodnou voliči na Slovensku o dalším politické směřování země. Hlavním tématem je pokračování či odmítnutí ekonomických reforem, které razantně zvýšily hospodářský růst, přinesly však také řadu sociálních problémů.

To mohou ovlivnit i astronomové z Lomnického šítu, kteří se svezou do volební místnosti v Tatranské Lomnici lanovkou. Podstatně jednodušším způsobem se dostal k volbám premiér Mikuláš Dzurinda, přišel pěšky a bez berlí do volebního okrsku v Bratislavě. Hned poté vyrazil do města ještě naposledy oslovit voliče.

Na Slovensku totiž neplatí volební moratorium a kampaň nikdy nekončí. Toho využívá i předseda Směru sociální demokracie Robert Fico, který volí v Nitře a odpoledne si ve vedlejší vesnici zahraje propagační fotbalové utkání.

Do voleb zasáhl i nejvlivnější slovenský deník Sme, jeho šéfredaktor Martin Šimečka doporučil volit strany stávající vládní koalice a jednoznačně odmítl levicový Směr Sociální demokracii.

Tři předsedové vlád podpořili včera reformní úsilí slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy na závěrečném mítinku v Bratislavě. Na modře ozdobeném pódiu pak zakončil předvolební maratón slovenské vládní strany předseda ODS Mirek Topolánek. Dva měsíce objížděl Mikuláš Dzurinda celou zemi a přesvědčoval voliče, že to nejtěžší období už má Slovensko za sebou.

Bolestivé reformy zbývá podle Dzurindy jenom doladit. Takový názor s jeho stranou sdílí asi 12 procent voličů, a proto je každá pochvala ze zahraničí vítaná. Na závěrečném mítinku v Bratislavě zazněla hodně hlasitě. "Jsme na vás hrdý, za to co jste dokázali," zakřičel ochraptělým hlasem do mikrofonu předseda ODS Mirek Topolánek.

Čtyři premiéři si pak společně s celým týmem zazpívali populární český hit Modrá je dobrá. Do jaké míry mají Slováci rádi modrou, oznámí ústřední volební komise v neděli ráno.

Milan Kopp, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme