K vypátrání Karadžiče prý pomohly zahraniční tajné služby

Radovana Karadžice údajně pomáhala dopadnout také americká tajná služba CIA a britská MI6. Píše o tom dnešní vydání srbského deníku Glas Javnosti. Havní roli ale měly sehrát srbské tajné služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozdíl 12 let - Radovan Karadžič | Zdroj: ČTK

Pracovníci vojenské VBA a civilní BIA měli podle deníku chytit Radovana Karadžiče už tři dny před oficiálním zveřejněním zprávy. Ve vystopování jednoho z nejhledanějších mužů naší doby měly sehrát hlavní roli zahraniční rozvědky, tedy americká CIA a britská MI6.

Obviněného prý ale prozradily i telefonické rozhovory lidí, kteří byli podezřelí, že o jeho úkrytu vědí. Vlastní zatčení mělo proběhnout v autobusové lince č. 73 na zastávce blízko oční optiky.

Karadžič alias Dabič při prvním výslechu uvedl, že si všiml sledování už dva týdny před tím, ale byl už z dlouhého skrývání unavený, tak tomu nevěnoval další pozornost.

Karadžičův advokát se odvolal

Advokát bývalého předáka bosenských Srbů podal v pátek večer odvolání proti předání svého klienta k mezinárodnímu tribunálu do Haagu. O půlnoci totiž vypršela lhůta, do kdy se mohl proti rozhodnutí srbského soudu odvolat. Přesto se zatím nedá vyloučit, že srbské úřady vydají Karadžiče už v pondělí.

Karadžičův advokát Svetozar Vujačič odeslal odvolání poštou, jak umožňují srbské zákony. Potvrdil to srbskému prestižnímu deníku Politika. Odmítl ale upřesnit poštovní úřad, i zda to udělal v Bělehradě nebo v jiném městě. Na většině pošt v zemi zavírají nejpozději v osm hodin večer.

Bezpečnostní orgány mezitím zvýšily osobní ochranu srbského prezidenta Borise Tadiče a dalších osobností. Napětí v Srbsku zvýšilo varování poslankyně parlamentu za srbskou radikální stranu, že po předání Karadžiče k mezinárodnímu soudu do Haagu, by srbského prezidenta mohl stihnout osud bývalého premiéra Zorana Džindžiče. Ten podlehl atentátu před pěti lety. Podle vládní koalice má tato hrozba vyvolat atmosféru strachu.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme