K zastavení zabíjení civilistů vyzvalo Sýrii už i Rusko

Rusko, jako jedna z dalších zemí, vyzvalo Sýrii k zastavení zabíjení civilistů. Moskva, která se až dosud stavěla na stranu Damašku, vyzvala syrského prezidenta Bašára Asada k ukončení krveprolití a přijetí demokratických reforem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanky v Sýrii. Ilustrační foto.

Tanky v Sýrii. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že také opozice by měla vyjít vstříc dialogu s režimem a distancovat se, jak Lavrov uvedl, od extremistů, kteří mají zájem na pokračování násilí.

Moskvu pojí ještě ze sovětských dob s Damaškem blízké vztahy, podle ruského deníku Vědomosti má Rusko v současnosti nasmlouvané se syrským režimem zbrojní kontrakty v hodnotě 4 miliard dolarů. Tlak na Damašek sílí i ze stran arabských sousedů, v pondělí odsoudila násilí režimu proti civilistům Liga arabských států.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velvyslankyně ČR v Sýrii Eva Filipi odpovídala ve Světě o deváté Rádia Česko

Damašek navštívil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu, aby Asada vyzval k okamžitému ukončení agrese vůči protestujícím.

„Turecko a Sýrie měly v posledních letech až strategické partnerství a právě ministr zahraničí Ahmet Davutoglu je architektem nové zahraniční politiky Turecka vůči sousedům. Kontakty mezi Tureckem a Sýrií byly velmi časté a na všech úrovních. Turecko by tedy mělo teoreticky vliv na prezidenta Asada. Ale jak sledujeme z agentur a televizních obrazovek, nevypadá to, že by byla návštěva osudovým průlomem,“ hodnotí velvyslankyně České republiky v Damašku Eva Filipi.

Asad nicméně po schůzce s Davutogluem prohlásil, že zastavit pronásledování údajných ‚teroristických skupin‘ v zemi nehodlá.

Intervence do Sýrie?

Turecko se obává především mezinárodní intervence do Sýrie. „Ono je něco jiného mít 850 kilometrů dlouhou hranici se Sýrií a nebo řídit operace z Evropy nebo Ameriky,“ vysvětluje Filipi.

Podle ní by režim ukončením útoků na demonstranty riskoval rozdělení země. „Například Hamá byla 20 dní mimo kontrolu tohoto systému, stejně tak Dajr az-Zór. Jsou to obvykle příhraniční města a myslím si, že Asad nechce dopustit, aby došlo k nové Libyi – tedy rozdělení na Benghází a Tripolis.“

Spojené státy zatím připravují tvrdší sankce proti režimu a uvažují, že začnou požadovat Assadovu rezignaci. Nejprve se ale chtějí poradit právě s tureckým ministrem zahraničí, který v Sýrii vyjednával přímo s prezidentem Bašárem Assadem.

Násilí syrské vlády vůči odpůrcům režimu prezidenta Asada neustává. Syrská armáda včera poslala tanky a obrněné vozy do města Binniš poblíž turecké hranice a pokračuje v razii ve městě Dajr az-Zór. Při vojenských operacích zahynulo podle bilance aktivistů lidských práv 25 civilistů. Od začátku povstání v březnu zabil syrský režim údajně více než 1700 obyvatel. Nezávislé informace ze země je velmi těžké ověřit, svobodná média tam nemají přístup.

Lenka Kabrhelová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme