K zavinění havárie na ruské jaderné ponorce se přiznal člen posádky

V Rusku dnes vyšetřovací komise poprvé ukázala prstem na konkrétního viníka víkendové tragédie na jaderné ponorce Něrpa. Podle generální prokuratury ji měl zavinit jeden z námořníků. Při plavbě v Japonském moři zemřelo na následky otravy freonem dvacet lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

televizní snímek ponorky Něrpa

televizní snímek ponorky Něrpa | Zdroj: ČTK

Podle vyšetřovatelů se k zavinění sobotní havárie na ponorce Něrpa přiznal jeden ze členů posádky. Právě on údajně bez zjevného důvodu zapnul protipožární systém a vypustil tím do části ponorky jedovatý freon, který vytěsňuje kyslík.

V důsledku toho se udusilo 20 lidí, v drtivé většině civilních odborníků, kteří se podíleli na testování ponorky. Dalších 21 osob muselo být s příznaky otravy hospitalizováno. Nehoda je považována za nejvážnější incident od potopení jaderné ponorky Kursk před osmi lety.

Původně se mluvilo o tom, že k neštěstí došlo vinou selhání hasicího systému, který se na nových typech ponorek zapíná automaticky ve chvíli, kdy se na palubě zvýší teplota nebo se objeví kouř. Vyšetřování podle zástupců komise dále pokračuje, viníkům hrozí trest do sedmi let vězení.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme