V Praze přistál první letoun s evakuovanými z Kábulu. Na palubě bylo 46 Čechů a jejich spolupracovníků

Na pražském letišti ve Kbelích přistálo v pondělí ráno vojenské letadlo se 46 Čechy a místními spolupracovníky s rodinami, které z afghánského Kábulu odstartovalo krátce po 23.00 SELČ. Start v neděli večer potvrdil na twitteru Andrej Babiš (ANO). Bližší informace do skončení záchranné akce nechtěl zveřejňovat.

Kábul (Aktualizováno: 9:32 16. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České diplomaty a místní spolupracovníky s rodinami z Kábulu evakuovalo vojenské letadlo (ilustrační foto) | Zdroj: MZV ČR

Autobus s cestujícími odjel z letiště v doprovodu vojenské policie po deváté hodině a s největší pravděpodobností míří do specializovaného armádního zařízení v Těchoníně. Po příletu museli cestující nejdříve kvůli nepřehledné situaci na kábulském letišti vyřešit veškerou administrativu. Nyní je čeká dvoutýdenní karanténa.

,Dosáhli jsme toho, o co jsme usilovali.‘ Tálibán mluví o konci bojů v Afghánistánu, chce se vyhnout izolaci

Číst článek

Ráno se objevila i informace, že do Kábulu zamířil další armádní airbus. Armáda však později na místě upřesnila, že šlo o předem plánovaný let do Maďarska. Druhé letadlo do Kábulu by mělo odstartoval pozěji během dopoledne.

U přistání Čechů i jejich afghánských spolupracovníků byli ráno přítomní i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), kteří o odletu letounu informovali v neděli večer.

Předseda vlády v příspěvku poděkoval právě ministru zahraničí a české armádě. „Omlouvám se, že nejsme konkrétnější. Až do skončení záchranné akce nebudeme poskytovat žádné podrobné informace,“ dodal. Více chce zveřejnit poté, co budou všichni v bezpečí.

Start na twitteru potvrdil i Hamáček, který se připojil k poděkování Kulhánkovi a vojákům. Ministerstvo vnitra je podle něj připraveno vyřídit po příletu pro afghánské spolupracovníky českého státu veškeré náležitosti.

„Vzhledem k tomu, jak rapidně se zhoršuje situace na KAIA (kábulské mezinárodní letiště), pokládám za zázrak, že se našemu A319 podařilo odstartovat,“ dodal.

Další lety

Kulhánek poznamenal, že záchranná akce bude pokračovat. „Obrovský dík velvyslanci (Jiřímu) Balounovi a spoustě lidem na ministerstvu zahraničí a Armády ČR, kteří na tom makají,“ napsal. Po příletu prvního letadla z Kábulu také doplnil, že svolá jednání krizového štábu ministerstva zahraničí.

První evakuovaní Češi a naši afghánští spolupracovníci včetně žen a malých dětí jsou v bezpečí v České republice. Pokračujeme v našem evakuačním úsilí, na @MZV ČR za chvilku svolávám další krizový štáb. Díky všem, co se na tom podílejí. Další podrobnosti teď nemohu komentovat.

07:19 – 16. 08. 2021

38 439

Kolik evakuačních letů je v plánu, zástupci státu neuvedli. Podle informací předsedy zahraničního výboru sněmovny Ondřeje Veselého (ČSSD) se záchranná operace týká necelé stovky lidí. Česká republika z Afghánistánu evakuuje dva diplomaty včetně velvyslance Balouna, jednotku Vojenské policie KAMBA, místní spolupracovníky české ambasády a tlumočníky, kteří pomáhali české armádě.

V posledních dnech je vláda terčem kritiky za pomalou reakci. Kritici také poukazují na to, že pomoc se netýká všech afghánských tlumočníků. Zástupci vlády kritiku odmítají.

K evakuaci svých diplomatů a spolupracovníků přistoupily i další země poté, co se v Afghánistánu rapidně zhoršila situace a islamistické hnutí Tálibán prakticky ovládlo celou zemi včetně Kábulu.

Kvůli situaci v Afghánistánu bude mimořádné jednání Rady bezpečnosti OSN

Číst článek

Americká ambasáda

Evakuaci zaměstnanců kábulské ambasády dokončily  Spojené státy americké. Při odchodu z areálu velvyslanectví byla také na místě stažena americká vlajka, uvádí televize CNN.

„Můžeme potvrdit, že bezpečná evakuace všech pracovníků ambasády je nyní završena. Veškerý personál ambasády se nachází na půdě Mezinárodního letiště Hámida Karzaje,“ uvedl mluvčí americké diplomacie Ned Price.

Ve společném prohlášení ministerstva obrany a zahraničí potvrdily, že kromě amerických občanů budou z Afghánistánu evakuován i lokálně zaměstnávaný personál americké mise v Kábulu, jejich rodiny i další obzvláště ohrožení občané.

Chaos na letišti

Evakuace amerického velvyslanectví začala v neděli ráno, zatímco se Kábul nacházel v obležení Tálibánu, který přebírá kontrolu nad celým Afghánistánem. V neděli pak bojovníci islámského radikálního hnutí obsazovali hlavní město, zatímco vrtulníky přenášely zaměstnance ambasády na mezinárodní letiště.

Podle zpravodajské společnosti BBC se objevovaly zprávy o občasné střelbě a střetech v jiných částech města, videa na sociálních sítích zase ukazovala nekoordinovaný pohyb lidí na letištní ploše.

Americká armáda v pondělí ráno podle agentury AFP oznámila, že vojáci na letišti museli střílet do vzduchu, aby zabránili civilistům v proniknutí na plochu vojenského letiště. Kvůli chaosu byly zrušeny všechny komerční lety z Kábulu, doplnila AFP.

Kontrolu nad letištěm včetně řídící věže už převzala americká armáda, která má na místě 6000 mužů. V pohotovosti na základně v Kuvajtu je i dalších 3000 vojáků.

Jana Magdoňová, Zuzana Machálková, Ondřej Himmer, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme