Počet obětí sobotních explozí u školy v Kábulu vzrostl na 68, zraněných je 165

Počet obětí sobotních explozí v blízkosti školy v afghánské metropoli Kábulu vzrostl na 68. Uvádí to zdroje agentury Reuters, podle ministerstva vnitra je obětí 50. Zraněno bylo 165 lidí. Výbuch byl tak silný, že úřady a rodiny mají v některých případech problém identifikovat oběti a po některých stále pátrají. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozůstalí obětí se modlí na smutečním obřadu, který se odehrál v sobotu | Zdroj: Reuters

Podle agentury Reuters před školou, kam docházeli chlapci i dívky, vybuchla pozdě odpoledne místního času bomba nastražená v autě. Krátce poté následovaly další výbuchy, které zasáhly prchající školáky.

Zástupce nemocnice Emergency, která přijala většinu zraněných při explozí, Marco Puntin uvedl, že ošetřeny byly hlavně dívky ve věku 12 až 20 let, informovala agentura AP. Školu zasaženou výbuchy navštěvovaly převážně dívky, uvedlo v sobotu ministerstvo školství.

Škola stojí v západní čtvrti Kábulu, kde žijí menšinoví Hazárové, kteří vyznávají převážně šíitských islám. Z tohoto důvodu v minulosti čelily řadě útoků s desítkami mrtvých. Například při útoku na školu v roce 2018 zemřelo 34 lidí. K mnohým násilným akcím se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, která vede proti šíitům v Afghánistánu teroristickou kampaň.

Při výbuchu u školy v Kábulu zemřelo nejméně 40 lidí, zraněných jsou desítky

Číst článek

Afghánské úřady ale označily v sobotu za viníky explozí povstalecké hnutí Tálibán. Tento názor vyjádřil v sobotu afgánský prezident Ašraf Ghaní. Krátce po explozi ale mluvčí Tálibánu odmítl, že by hnutí bylo strůjcem útoku a odsoudil ho.

Představitelé Hazárů kritizovali, že afghánská vláda není schopna zaručit jejich bezpečnost. Zvažují proto založení domobrany. Afghánské bezpečnostní síly uvedly, že posílily hlídky v metropoli, přiznaly však, že nemohou kontrolovat každou školu, mešitu či jiný možný cíl teroristického útoku.

Výbuch, který zabil převážně žáky a žákyně, vyvolal silné mezinárodní reakce. Odsoudili ho například papež František a či generální tajemník OSN António Guterres. Čínský velvyslanec v Afghánistánu vyzval USA a jeho spojence, aby odvelely své vojáky za země „zodpovědným způsobem“ a zaručily tak bezpečnost v zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme