V Kábulu explodovala nálož v autě, výbuch si vyžádal nejméně 12 mrtvých a 20 zraněných

Pumový útok poblíž letiště a budovy ministerstva vnitra v afghánském hlavním městě Kábulu si ve středu vyžádal nejméně 12 mrtvých a 20 zraněných. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AFP. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil.

Kábul (Aktualizováno: 20:35 13. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlídka afghánské policie v Kábulu (ilustrační foto). | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

K problematické situaci v Afghánistánu přispívá i fakt, že afghánská volební komise stále ještě nevyhlásila ani předběžné výsledky zářijových prezidentských voleb. Ve středu komise oznámila, že vyhlášení výsledků plánované na čtvrtek se opět odkládá.

Dnešní útok v Kábulu byl podle afghánských úřadů namířen proti obrněnému vozidlu zahraniční bezpečnostní agentury GardaWorld, jejíž čtyři členové jsou mezi zraněnými. Jejich národnost není známá, podle nejmenovaného vysokého afghánského činitele se ale jednalo zřejmě o Indy nebo Nepálce.

Podle agentury AFP byl atentát spáchán pomocí výbušniny nastražené v mikrobusu, agentura Reuters píše o sebevražedném útočníkovi. Mezi mrtvými jsou také tři děti.

Útok přichází den poté, co afghánská vláda oznámila, že se rozhodla propustit dva vysoké představitele povstaleckého hnutí Tálibán a jednoho z vůdců sítě Hakkání, která je na toto radikální hnutí napojena. Výměnou měli vyjít na svobodu americký a australský zajatec, kteří byli uneseni v roce 2016.

Někteří analytici byli názoru, že výměna pomůže zklidnit situaci v této násilím zmítané zemi. Nicméně výměna se neuskutečnila, napsala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného diplomata a afghánského představitele. Důvody, ani další podrobnosti zdroje nesdělily.

Mešitou na východě Afghánistánu otřásl výbuch. Zemřelo nejméně 62 lidí, včetně dětí

Číst článek

Výsledky prezidentských voleb, které se uskutečnily 28. září, ale stále nebyly oznámeny. „Vyhlášení předběžných výsledků se vzhledem k technickým problémům zítra (ve čtvrtek) neuskuteční,“ sdělil mluvčí volební komise.

Hlasování, jehož favority byli premiér Abdulláh Abdulláh a dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní, poznamenala nízká účast, podezření z rozsáhlých podvodů a násilí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme