Kábul cílem zatím nejtěžšího bombardování

Nejsilnější bombardování od začátku amerických odvetných úderů zažilo během minulé noci afghánské hlavní město Kábul. Letadla tam podle zpravodaje agentury AFP shodila v několika vlnách více než dvacet pum. Podle agentury AP se terčem náletů staly i okolní kopce a oblast letiště. Ve městě bylo slyšet sporadickou protiletadlovou palbu. Údery se znovu zaměřily také na Kandahár, Dželálábád a frontové linie. Na letiště v Herátu na západě země podnikla americká letadla šest náletů. Taliban popírá zprávu, že nechal popravit pět velitelů opoziční Severní koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letoun AC-130 | Zdroj: ČTK

Po třech týdnech bombardování se ukazují meze letecké operace v Afghánistánu, píše ve svém redakčním komentáři deník The New York Times. Usáma bin Ládin se stále skrývá a Taliban se nezhroutil. Pentagon se hájí tvrzením, že jde o velmi komplikovanou operaci. USA utrpěly další fiasko, když americké letouny podruhé bombardovaly sklad Červeného kříže v Kábulu. Stalo se tak i přesto, že zástupci této mezinárodní humanitární organizace na schůzce zástupcům amerického ministerstva obrany znovu podrobně popsali umístění svých zařízení v Afghánistánu.

Informaci o údajné popravě opozičních vojenských velitelů přinesla pákistánská agentura AIP. Podle ní byli zadrženi na severu země po bojích mezi jednotkami Talibanu a Severní koalice v oblasti Dár Súf v provincii Samangan. Podle francouzské agentury AFP ale vládnoucí hnutí tuto zprávu odmítlo jako lživou. V pátek Taliban zadržel a několik hodin poté popravil opozičního vůdce Abdula Haka. Činitel americké vlády dnes uvedl, že poté, co byl Hak obklíčen silami Talibanu, mu Američané vyslali na pomoc průzkumný letoun bez pilota. Americká armáda mu údajně nemohla účinně včas pomoci.

Taliban posílá francouzského novináře Michela Peyrarda před islámský soud kvůli údajné špionáži. Podle mluvčího Talibanu by k soudu mělo dojít během několika dnů. Michel Peyrard pracuje pro francouzský časopis Paris-Match. Zatčen byl 9. října, když se pokusil v ženském přestrojení proniknout do Afghánistánu. Nyní je zadržován v Dželálábádu a hrozí mu až trest smrti. Podle organizace Reportéři bez hranic zadržuje Taliban další tři zahraniční novináře - jednoho Japonce a dva Pákistánce. Všichni by měli být také souzeni.

Rusko údajně ještě do konce letošního roku dodá afghánské opozici tanky a obrněná vozidla. Uvedla to rozhlasová stanice Echo Moskvy s odvoláním na informační zdroje agentury Interfax. Má jít o 40 tanků T-55 a víc než stovku obrněných vozidel a transportérů. Moskva ale zdůrazňuje, že půjde o starší vojenskou techniku ze skladů ministerstva obrany. Už dřív se objevily zprávy, podle nichž upřesňoval objem dodávek a druhy techniky v tádžickém Dušanbe s představiteli Severní koalice náčelník generálního štábu ruské armády Kvašnin. Afghánská ozbrojená opozice má údajně dostat zbraně a techniku v hodnotě 45 milionů dolarů.

K větší opatrnosti při bombardování Afghánistánu vyzval Spojené státy pákistánský prezident Parvíz Mušaraf. Jak řekl, počtem civilistů usmrcených při náletech není znepokojen pouze Pákistán. V rozhovoru pro televizi ABC Mušaraf zopakoval své doporučení, aby bombardování bylo přerušeno během islámského postního měsíce ramadánu, který začne v polovině listopadu.

Mušaraf také vyjádřil obavu, že pokud jeho země otevře hranice pro afghánské uprchlíky, jak to žádá OSN, přijdou jich až dva milióny a způsobí velké sociální a hospodářské problémy. V Pákistánu už v současnosti jsou zhruba tři milióny běženců.

Boj proti světovému terorismu by mohl podle náčelníka britského obranného štábu admirála Michaela Boyce trvat až půl století. Sir Michael přirovnal boj proti terorismu ke studené válce a řekl, že jen konflikt v Afghánistánu by mohl trvat tři až čtyři roky. Přiznal také, že dosažení vojenských záměrů v Afghánistánu by mohlo být velmi obtížné, pokud nedojde ke zhroucení Talibanu. "Toto je dosud nejobtížnější operace, kterou jsme podnikli", dodal.

V pátek náměstek britského ministra obrany Adam Ingram v parlamentu oznámil, že do pozemích akcí v Afghánistánu bude nasazeno 200 příslušníků 40. komanda britské námořní pěchoty. Mají být součástí velkého a pružného útvaru v celkovém počtu 4200 mužů a žen.

V blízkosti Dželálábádu u afghánsko-pákistánské hranice vypukla podle Světové zdravotnické organizace epidemie prudce nakažlivé formy malárie. Oblast monitoruje nevládní humanitární organizace Healthnet International. Jejím úkolem je výskyt epidemie potvrdit. Zdravotní situace v Afghánistánu je už teď kvůli vzdušným útokům amerických sil špatná a nedostatek potravin před blížící se zimou ji ještě komplikuje.

Olga Krupauerová, Petr Voldán, Jana Petrová, Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme