V Kábulu explodovaly tři bomby, nejméně deset lidí přišlo kvůli výbuchům o život

Nejméně deset lidí přišlo o život poté, co v úterý na třech různých místech v Kábulu explodovaly tři bomby. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na mluvčího vlády. Město se ponořilo do tmy, protože jedna z bomb silně poničila rozvodnou stanici na jeho severu.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útoky se staly v částech města obývaných menšinovými Hazáry, kteří vyznávají převážně šíitský islám (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Dvě bomby vybuchly v západní části města. Kromě obětí na životech po nich zůstalo i více než deset zraněných. Útoky se staly v částech města obývaných menšinovými Hazáry, kteří vyznávají převážně šíitský islám. Policie obě zasažené oblasti uzavřela a do práce se pustili vyšetřovatelé.

‚Pšenice je poskvrněná krví vlastního syna.' Civilisté v Afghánistánu čelí neřešitelným rozhodnutím

Číst článek

K odpovědnosti se dosud nikdo nepřihlásil, nicméně afghánská odnož teroristické organizace Islámský stát (IS) už dříve vyhlásila válku šíitům. Ti tvoří asi 20 procent obyvatelstva v dominantně sunnitském Afghánistánu. Odnož IS se přihlásila také k několika květnovým útokům na energetickou infrastrukturu v Kábulu a několika dalších provinciích.

Před necelým měsícem několik bomb explodovalo u dívčí školy v převážně hazárské čtvrti na západě Kábulu. Zemřelo skoro 90 lidí, mezi nimi mnoho studentek. Nikdo se k útoku nepřihlásil, podle Spojených států ho ale měli na svědomí teroristé z IS.

Spojené státy se z Afghánistánu do 11. září chystají stáhnout zbývající vojáky, odejít má také několik tisíc vojáků z členských zemí NATO. V souvislosti s tím narůstají obavy, že země zažívající už roky násilností se propadne do ještě většího chaosu. Útoků v Afghánistánu přibylo, i když Spojené státy ještě za vlády prezidenta Donalda Trumpa uzavřely loni v únoru příměří s hnutím Tálibán. Američtí vojáci a příslušníci jednotek NATO podle této dohody měli ze země odejít k letošnímu 1. květnu, jejich stahování ale z rozhodnutí nové administrativy prezidenta Joe Bidena začátkem minulého měsíce teprve začalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme