Tálibán zaútočil na hotel v Kábulu. Zemřelo čtrnáct cizinců a čtyři Afghánci

Počet obětí nočního útoku na hotel v Kábulu se zvýšil na 14 cizinců a čtyři Afghánce. S odvoláním na prohlášení afghánského ministerstva vnitra o tom informovala agentura AP. Podle mluvčího ministerstva bylo 11 cizinců zaměstnanci společnosti KamAir, což jsou soukromé afghánské aerolinky. Dalších deset osob utrpělo zranění, mezi nimi šest příslušníků bezpečnostních složek a čtyři civilisté.

Kábul (Aktualizováno: 15:45 21. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo nejméně pět civilistů. Speciální jednotky zachránily z hotelu přes sto lidí. Čtyři útočníci jsou mrtví. | Foto: Mohammad Ismail | Zdroj: Reuters

K činu se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán. Speciální jednotky zachránily z hotelu přes sto lidí, včetně čtyř desítek cizinců. Afghánská agentura Tolo napsala, že v budově jsou zřejmě ještě další mrtví.

„Operace skončila, všichni útočníci jsou mrtví, zachráněno bylo 153 lidí, včetně 41 cizinců,“ uvedl v neděli ráno mluvčí afghánského ministerstva vnitra Nadžíb Dániš po více než 12 hodinovém zásahu speciálních jednotek.

Mluvčí rovněž uvedl, že útočili tři ozbrojenci. Dva z nich bezpečnostní složky zastřelily už v sobotu večer a třetího v neděli ráno. Dřívější zprávy hovořily o čtyřech atentátnících.Někteří z přeživších se spustili z oken hotelů po svázaných prostěradlech. Obzvlášť v patrech, kde propukl požár, jim totiž hrozilo, že uhoří k smrti.

Ozbrojenci zaútočili na kábulský hotel Intercontinental, který mají v oblibě zahraniční turisté a diplomati, kolem 21:00 místního času (17:30 SEČ). Podle jednoho z hotelových zákazníků byli útočníci oblečeni ve vojenských uniformách a křičeli "nenechte nikoho naživu, ať je dobrý či špatný. Zabijte je všechny," uvedl svědek Abdar Rahmán Násirí. Hotelovou kuchyni, kudy podle majitele zařízení do hotelu pronikli, a čtvrté patro zachvátil požár.

Speciální jednotky poté postupovaly patro po patře a zachraňovaly hotelové hosty. Agentura Reuters uvedla, že se v hotelu měla v neděli konat konference o informačních technologiích za účasti provinčních představitelů. Podle afghánského ministerstva telekomunikací tak v době útoku v hotelu bylo více než 100 inženýrů a expertů v oblasti IT.

V Afghánistánu ale stojí za podobnými akcemi často radikální hnutí Tálibán. Terčem jeho ozbrojenců se stal stejný hotel už v roce 2011, kdy zemřelo 21 lidí včetně devíti útočníků. Hotel Intercontinental je jedním z hlavních luxusních ubytovacích zařízení v Kábulu a bývá využíván ke konferencím, jichž se účastní i vládní představitelé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme