Kábul se chystá na příchod mírových sil a inauguraci vlády

Do afghánské metropole dorazila první asi dvacetičlenná skupina britských vojáků. Mají se podílet na zajišťování bezpečnosti během sobotní inaugurace nové prozatímní vlády premiéra Hamída Karzáího. Do Kábulu přijeli na šesti vozidlech z letecké základny Baghrám severně od hlavního města. V afghánské metropoli už je také většina delegací z více než dvaceti zemí, které se zúčastní inaugurace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

modré barety | Foto: OSN

Jak hlásí spolupracovnice Radiožurnálu z agentura Epicentrum Petra Procházková, policie v kábulských ulicích dostala přesné pokyny, jak zajistit bezpečnost během slavnostní ceremonie. Slavnostní zahájení činnosti nové vlády se uskuteční v sobotu v hlavním sále ministerstva vnitra. Původně se na tuto slavnost připravoval královský palác, ale z bezpečnostních důvodů byl nakonec zvolen mnohem méně reprezentativní sál ministerstva vnitra. Ten už je definitivně vyzdoben, hlavně obrovskými portréty zavražděného protitalibanského vojenského velitele Ahmada Šáha Masúda, a policisté prohlédli každou sedačku pro případ, že by v ní někdo chtěl umístit bombu.

Bezpečnostní opatření se týkají i novinářů, kterých se do samotného sálu dostane jen minimální počet. Při rozdávání akreditací došlo málem k několika úrazům, když si úředníci ministerstva informací popletli ruskou televizi s alžírskou. Přednost přede všemi ale dostali tentokrát Američané a Britové.

Vyslání mnohonárodních mírových sil do Afghánistánu včera večer jednomyslně odsouhlasila Rada bezpečnosti OSN. Do čela mise, na které se bude podílet asi 16 zemí včetně České republiky, se postaví Velká Británie. V případě konfliktu mezi mírovou a vojenskou operací Trvalá svoboda budou mít rozhodující slovo Spojené státy. Úkolem mezinárodních sborů o síle asi pět tisíc mužů bude dohlížet na bezpečnost v Afghánistánu a střežit vládní budovy. Mandát OSN jim dává pravomoc použít síly, bude-li to nezbytné.

Přibližně sedm tisíc příslušníků afghánského radikálního hnutí Taliban a islamistické teroristické sítě Al-Káida vězní protitalibanská koalice. Prohlásil to mluvčí americko-afghánské koalice Kenton Keith s tím, že nejde o přesnou bilanci, ale o odhad. Dodal, že už v podstatě nelze rozlišovat mezi bojovníky Talibanu a Al-Káidy. Není také znám konečný počet zajatců z horské oblasti Tora Bora na východě Afghánistánu, kde se ještě donedávna pravděpodobně ukrýval hledaný šéf teroristické Usáma bin Ládin.

Marika Táborská, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme