Kábul žádá zastavení amerických náletů

Afghánistán žádá Spojené státy, aby zastavily bombardování cílů na jeho území. Podle mluvčího kábulského ministerstva obrany už jsou zničeny téměř všechny případné úkryty Usámy bin Ládina na území Afghánistánu. Afghánská vláda chce, aby s ní Američané všechny nálety předem konzultovali. Důvodem je nedávná smrt několika desítek Afghánců, kteří zahynuli při chybném zásahu amerického letounu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký bombardér B-52 | Foto: FAS

Podle spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petry Procházkové v metropoli stále zůstává delegace stařešinů z východoafghánské provincie Paktíja, která chce dosáhnout zastavení bombardování své oblasti. Podle premiéra Hamída Karzáího se incident, při kterém minulý týden zahynulo nejméně 60 lidí, vyšetřuje a on sám o něm bude jednat s americkým vojenským velením v Afghánistánu. Ve čtvrtek pak podle agentury Afghan bylo při americkém náletu zcela zničeno pět domů, z nichž jen jeden skutečně patřil vysoce postavenému příslušníkovi hnutí Taliban. Ten se však nachází už delší dobu na nezmámém místě. Naopak v ostatních domech našli smrt lidé, kteří údajně nemají s teroristy nic společného.

Ve Velké Británii se na své první poradě sešli představitelé zemí, které se mají podílet na mírové operaci v Afghánistánu. Na poradě tentokrát nejsou čeští zástupci. Podle náměstka našeho ministra obrany Štefana Füleho to souvisí s tím, že na programu jednání je první fáze rozmísťování mírových sil, které se Česká republika neúčastní. Do Afghánistánu má odjet na šest tisíc zahraničních vojáků. Jejich rozmísťování bude trvat několik týdnů a teprve poté začne šestiměsíční působení mise. Česká armáda připravuje pro operaci ISAF 120 výsadkářů.

Francie vyšle své vojáky do Afghánistánu na dobu tří měsíců. Země galského kohouta přispěje do mezinárodních sborů zvláštními jednotkami, které by poskytovaly ochranu úřadům nové prozatímní vlády a jejím činitelům v Kábulu. Paříž se na mírové misi bude podílet po stejnou dobu jako Velká Británie. Ta hodlá předat svoji zodpovědnost vedoucí země mírového kontingentu po třech měsících působení, nejpozději do 30. dubna 2002. Jako hlavní kandidát na vedoucí pozici mírových sil po odchodu Britů je často zmiňováno Turecko.

Američtí vojáci v Afghánistánu údajně zajali 45 příslušníků teroristické sítě al-Káidy a Talibanu. Podle šéfa amerického sboru náčelníků štábů Richarda Myerse zničily americké letouny jižně od Kábulu opevněný objekt, kde se prý schovávali vysocí představitelé Talibanu.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme