Kábul zasáhlo zemětřesení

Zemětřesení o síle šesti stupňů Richterovy stupnice pocítili dnes obyvatelé afghánského hlavního města Kábulu. "V 11:40 se zatřásly budovy v celém městě, ale protože jeho valná část byla zničena během 23 let války, žádné škody jsme nezaznamenali", uvádí z afghánské metropole spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kábul

"Padaly pouze cihly z trosek domů a u letiště, kde jsme se v tu chvíli nacházeli, praskla vozovka. Lidé pouze vyšli na ulici, ale jinak zachovávali klid - jsou na podobné události zvyklí. Inženýr Junus, který pracoval do příchodu Talibů v hlavní projektové kanceláři Kábulu, nám potvrdil, že centrum města a státní budovy jsou postaveny s pomocí speciálních dřevěných konstrukcí tak, aby vydržely zemětřesení o síle osm stupňů Richterovy stupnice. Soukromníci však na rady odborníků většinou nedbali a jejich hliněné přístřešky se i při slabších otřesech sypou jako krabičky z karet".

Velitel bojovníků hnutí Taliban Rajes Baghrán je prý ochoten vydat nejvyššího vůdce Talibanu mullu Muhammada Umara výměnou za zastavení amerického bombardování. Baghrán také řekl, že jeho bojovníci složí zbraně, protože si přeje, aby byl problém vyřešen rozhovory a ne válkou. Baghrán má základny v hornaté oblasti na jihu Afghánistánu a disponuje 1000 až 1500 bojovníky, včetně talibanských milicionářů, kteří uprchli z jiných oblastí Afghánistánu, jakož i členy sítě Al-Káida.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme