Kácení deštných pralesů se podařilo výrazně omezit, tvrdí Brazílie. Pomáhají při tom i indiáni

Summit v Paříži se snaží najít způsoby, jak co nejvíc omezit globální klimatické změny. Kromě omezení emisí skleníkových plynů je také důležité co nejvíc chránit deštné pralesy. Ty totiž třeba pomáhají z atmosféry vstřebat ohromné množství oxidu uhličitého. A tak se sleduje každá nová statistika o kácení v Brazílii, protože největším deštným pralesem je právě ten amazonský.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deštný prales

Deštný prales | Foto: Bukit Terisek, CC BY 2.0

Skupina indiánů kmene Ka'apor vyráží do pralesa chránit stromy. Spojují při tom tradiční s moderním - malují si obličeje barvami a v rukou mají kamery a notebook. Společně s organizací Greenpeace se snaží vystopovat nelegální kácení dřeva.

Na stromy přidělávají fotopasti s pohybovým nebo tepelným čidlem a pomocí GPS přidělaných na auta mohou sledovat, kudy se obří klády z pralesa dostávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Brazílii se od roku 2003 podařilo omezit kácení deštných pralesů o 80 procent. Proti nelegálnímu kácení bojují i indiáni

Jeden z mužů vypráví, že na některých místech svého indiánského území potkávají často dřevorubce a vysvětlují jim, že těží někde, kde na to rozhodně nemají právo. Kamery a moderní technika by měla pomoci hlásit tyto případy úřadům, které se snaží proti nelegálnímu kácení zasahovat co nejvíc.

A v Brazílii se to daří. Přestože poslední statistika - od loňského srpna do letošního července - vykazuje nárůst vykácených oblastí o 16 procent, s celkovým výsledkem za poslední léta se Brazílie může v Paříži pochlubit. Od roku 2003 se podařilo omezit kácení o 80 procent.

„Brazílie chce skoncovat s vykazováním kácení pralesa a chce začít vykazovat statistiky zalesňování. Je to úplně nová logika, chceme měřit to, co v pralese narůstá,“ řekla brazilská ministryně životního prostředí Izabela Teixeirová.

Kromě boje proti nelegálním dřevorubcům má i jiné nástroje. Do půl roku musí všichni majitelé pozemků mimo města svá území zaregistrovat. A v části z nich udržovat původní porost.

„Představte si, že byste byli v Anglii a přišli na pozemek královny nebo nějakou venkovskou farmu a řekli jim: 80 procent vašeho pozemku se nesmíte ani dotknout. Hospodařit si můžete jen na 20 procentech. A nic za to ode mě nedostanete. Tohle je zákon na ochranu pralesa, který máme v Brazílii. Moc ráda bych viděla podobnou legislativu všude na světě,“ řekla Českému rozhlasu a dalším médiím ministryně Teixeirová.

Brazilská ministryně životního prostředí Izabella Teixeirová | Foto: David Koubek

Část pozemku jako rezervaci a ochranné území třeba kolem vodních toků musí majitelé vyhradit i mimo Amazonii, po celé zemi. Kritici přitom současné vládě vyčítali, že novela zákona o ochraně pralesa nabízí velkým majitelům ústupky. Dřívější zákon byl tvrdší, ale nedařilo se ho vymáhat.

„Je to trochu kompromis vytvořený společně s farmářským sektorem. Díky tomu, že se trochu uvolnily podmínky dané tímto zákonem, mohlo by se ho skutečně podařit implementovat. Je to poměrně pragmatický přístup - dosáhnout toho, co je možné,“ řekla Joana Chiavariová z Iniciativy pro klimatickou politiku při Papežské katolické univerzitě v Riu de Janeiru před odletem na klimatický summit do Paříže.

Současná brazilská vláda ale zároveň tvrdí, že bez hospodaření v Amazonii to nepůjde. Nelegální kácení se má zastavit do roku 2030, jak slíbila brazilská delegace znovu tento týden v Paříži. Zatím se to ale pořád děje.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme