Miny i nedostatek pitné vody. Co všechno znamená zničení Kachovské přehrady

Kachovská přehrada má za sebou pohnutou historii, kterou v úterý nad ránem ukončil výbuch. Podle ukrajinských úřadů přehradu už nepůjde opravit. Moskva důrazně odmítla obvinění, že by přehradu odpálila, a kontruje tvrzením, že zodpovědnost nese Ukrajina. Naopak Kyjev viní Moskvu a žádá o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Sledovali jsme online Cherson Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelitní snímek Kachovské přehrady před zničením

Satelitní snímek Kachovské přehrady před zničením | Zdroj: Reuters

Je známo, že někdy okolo třetí hodiny ráno jeden člověk na sociální skupiny týkající se Nové Kachovky napsal: „Nevíte náhodou, co se stalo? Byla to hrozná rána.“

Nad ránem už bylo vidět, že se zhroutila téměř celá přehradní hráz. Ukrajinci tvrdí, že šlo o výbuch ve strojovně, který zničil celou přehradu. Rusové několikrát měnili svou verzi a nakonec řekli, že to byl úder z ukrajinského raketometu.

Zničení Kachovské přehrady je válečný zločin. Svědčí o úplném zoufalství Ruska, soudí vojenský analytik

Číst článek

Když Ukrajinci ničili most, který byl nad přehradou, tak jim to trvalo měsíc a půl raketami HIMARS. Představa, že by jednou salvou z raketometu dokázali zničit celou přehradu, proto nezní příliš pravděpodobně.

Samotná přehrada byla postavena na začátku 50. let. Měla hned několik úloh. Kromě výroby elektrické energie, zavlažování polí, tak dvě úlohy byly dost důležité. Jednak napájení Krymského kanálu, ze kterého obyvatelé poloostrova získávali před válkou 85 procent pitné vody a posléze, když byla postavena Záporožská jaderná elektrárna, tak i odsud byla brána voda na její chlazení.

Její zničení je tak obrovská katastrofa. Několik desítek tisíc kilometrů čtverečních bude zaplaveno nebo znečištěno. Obrovským problémem budou miny, protože už nyní se objevily záběry, kdy najednou řeka začíná „vybuchovat“. Jsou to miny, které byly někde na břehu a proud je sebral. Teď vybuchují, když narážejí do překážek.

Nikdo nebude vědět, kde miny potom budou. Je to i ekologická katastrofa. Desítky, ne-li statisíce lidí přijdou o zdroje pitné vody, takže dopadů bude obrovské množství. A další se budou stále objevovat.

Ondřej Soukup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme