Videa na sociálních sítích ukazují výbuch Kachovské přehrady. Zdaleka ne všechna jsou ale aktuální

Obří Kachovská přehrada je zničená, přes poškozenou hráz se valí voda. Sociálními sítěmi se od rána šíří řada videí, která mají ukazovat jak samotné poškození přehrady, tak postupné zaplavování obcí po proudu Dněpru. Lidé by ale měli být ohledně důvěryhodnosti videí opatrní. Například záběry s výbuchem na Kachovské přehradě totiž vůbec nepocházejí z letošního roku.

Video Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedno z prvních videí, která se začala ráno šířit sociálními sítěmi, byly záběry z dronu. Ukazovaly zničenou Kachovskou přehradu, které chyběla část betonové hráze. Přes ni se valila voda.

Řada médií začala záběry používat, některá ale korektně upozorňovala, že je nemůže ověřit. Až před devátou ranní informoval server britské BBC, že video považuje za ověřené. A sdílel ho mimo jiné ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Další z videí pak nabízelo pohled ze země. Voda protékala skrz poškozenou budovu Kachovské vodní elektrárny, na které byly vidět i roky 1951–1956 připomínající počátek její výstavby a otevření. Také toto video BBC později označila za ověřené.

Naopak záběry výbuchu na Kachovské přehradě v nočních hodinách nejsou aktuální, ale pocházejí z loňského listopadu. V té době se objevily jak na sociálních sítích, tak jsou dohledatelné třeba i na webu BBC

Nachytat se nechal mimo jiné kyjevský server Kyiv Post, který tyto záběr sice zveřejnil, později se ale ze svého twitteru smazal.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme