Pod přehradou záplavy, nad ní sucho. Obce závislé na kachovské nádrži se bojí, co bude, až vyschne

Odpálení hráze Kachovské přehrady na jižní Ukrajině způsobilo nejen katastrofické záplavy, ale doslova odvodnilo rozsáhlé zemědělské oblasti na pravém i levém břehu tohoto obřího vodního díla. A tak zatímco pod hrází ohrožuje životy lidí voda, nad hrází je největší hrozbou její nedostatek.

Od stálého zpravodaje Pravý břeh Kachovské přehrady Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Voda ustoupila o sto metrů a klesla o metr,“ líčí aktuální situace ve vesnicích na pravém břehu Kachovské přehrady náčelnice zdejší vojensko-civilní správy Ljubova Anatolijevna Miňková. Místní lidé i před tragédií neměli studny, musely by být totiž velmi hluboké a jejich vybudování by proto bylo velmi drahé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chersonskou oblast ohrožují nejen záplavy, ale i úplné vyschnutí

Nyní jsou okolní vesnice odkázané jen na jeden vodovod. Vodu si lidé mohou přijít nabrat jednou týdně, každý den je vyhrazený pro jinou obec. „To se ale už zítra nebo pozítří může změnit, jak bude dál klesat hladina přehrady. I tady můžou zůstat úplně bez vody. Pokud tato oblast zůstane bez vody, bude to pro ni katastrofa,“ doplňuje náčelnice.

Kromě vody samotné ale místním chybí i velkokapacitní nádrže, do kterých by si mohli, když na ně přijde řada, nabrat svůj díl.

V oblasti začala pomáhat například česká humanitární organizace Člověk v tísni. Dovezla čtrnáct a půl tisíce šestilitrových lahví vody.

Děti bez bot, vidět umřít kamaráda, popisuje nejhorší vzpomínky český rozvědčík na Ukrajině

Číst článek

„Je to pomoc pro tři okresy, asi třicet obcí. Dokud to budou potřebovat, budeme sem vodu přivážet jednou týdně,“ přibližuje místní koordinátor Člověka v tísni Serhij Sajenkov.

Kromě toho sem humanitární organizace plánuje dovézt i tolik potřebné zásobníky na užitkovou vodu. Místní lidé pomoc vítají doslova se slzami v očích.

Ekologická a sociální katastrofa

Jedním ze symbolů Chersonské oblasti je meloun, v sadech toho ale lidé pěstují daleko více. „Kdysi tu byl vinařský zemědělský podnik, družstvo. Tady roste všechno, všichni mají sady,“ vypráví jeden z místních Pavel Leonidovič.

Učebna, herna i tvůrčí dílna. Člověk v tísni pomohl na Ukrajině vybavit centrum volného času pro děti

Číst článek

„Sklízejí třešně, meruňky, jablka a také melouny. Ve vesnici máme jeden vrt, ale ten na zavlažování všech rozsáhlých sadů a polností nestačí. Největší problém tu tak není pitná voda, ale ta užitková,“ dodává.

Nejen podle místních se blíží obří ekologická a sociální katastrofa. S vyschnutím přehrady přijde velká část lidí žijících okolo kachovské nádrže o práci.

Celá oblast je také stále ostřelována z druhého břehu Kachovské přehrady, který mají stále pod kontrolou Rusové. Lidé tak často musejí trávit dlouhé hodiny v úkrytech ve sklepích svých domků.

Nikde však nejde elektřina, už více než rok – od doby, kdy i tento břeh přehrady několik měsíců kontrolovali ruští okupanti.

Martin Dorazín, nel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme