Kaczyński chce postavit pomník bratrovi u prezidentského paláce. Varšavská radnice a veřejnost jsou proti

Ve Varšavě se chystají postavit pomník bývalému prezidentovi Lechu Kaczyńskému, který před sedmi lety zemřel při letecké havárii u Smolenska. Záměr před časem ohlásil Kaczyńského bratr Jarosław. Sochu chce odhalit už na jaře. Místo, které vybral, se ale nelíbí varšavské radnici. Ohlášený termín se podle ní ani nedá stihnout. Proti je podle srpnového průzkumu i většina Poláků.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Lech Kaczyński | Foto: Tomáš Adamec

Pomník by měl podle informací Radiožurnálu stát nedaleko prezidentského paláce, na třídě mezi historickým centrem a stanicí metra, kudy chodí davy lidí. Pro Jarosława Kaczyńského má to místo symbolický význam. Od smolenské havárie se na něm totiž schází měsíc co měsíc se svými příznivci.

Náboženství jménem Smolensk. Trauma z katastrofy i po sedmi letech ovlivňuje polskou politiku

Číst článek

Poslední dobou na setkáních říká: „Budeme pokračovat, dokud nedaleko odtud nepovstanou pomníky - prezidenta Polské republiky Lecha Kaczyńského a všech, kdo při smolenské katastrofě přišli o život. Doufám, že se to stane v době, která se měří v měsících a ne letech."

Jarosław Kaczyński má na mysli konkrétní datum - 10. dubna 2018, což je termín 96. manifestace, protože 96 lidí přišlo ve Smolensku o život.

Předseda vládnoucí polské strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński v květnu 2017 | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Varšavská radnice výběr místa i termínu odmítá. Podle zástupce varšavské primátorky Michała Olszewského se za tak krátkou dobu nedá vytvořit dostatečně kvalitní dílo, které změní tvář hlavního města na tak dlouho.

Radnice proto nabídla několik náhradních míst. Jsou u prezidentského paláce, ale v boční uličce. S tím Právo a spravedlnost nesouhlasí. Ve sporu o umístění pomníku může jít také o politiku. Varšavskou radnici totiž ovládá Občanská platforma, která je v polském parlamentu v opozici.

Podle srpnového průzkumu pro polskou stanici Nowa TV si pomník u prezidentského paláce nepřejí dvě třetiny Poláků. Deník Rzeczpospolita tvrdí, že je to tím, že Právo a spravedlnost s budováním pomníků příliš spěchá, což působí dojmem politického zneužívání smolenské havárie. Jarosław Kaczyński už kvůli symbolice ale trvá na svém.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme