Kaczyński: Dohoda o americké základně je společným úspěchem USA, Polska i Česka

Jako strategický úspěch hodnotí polský prezident včerejší podpis dohody o americké protiraketové základně. Lech Kaczyński Českému rozhlasu řekl, že dohoda je společným úspěchem Spojených států, Polska i Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczynski

Lech Kaczynski | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

"Dohody o americké protiraketovém štítu mají pro Polsko i Česko zásadní politický význam. Definitivně tím vycházíme z kruhů, které Moskva považovala za své," říká prezident Kaczyński.

S tím, že rusko nám bude hrozit svými raketami, se podle něj musíme smířit: "Vždy jsme byli jejich cílem. V dnešní době je přesměrování raket velmi rychlá záležitost. Rusko už ale ví, že naše území je pro ně ztracené, a to je náš obrovský společný úspěch."

Spojené státy chtějí v Polsku umístit silo s desítkou raket a v Česku s ním spojenou radarovou základnu. Celý systém má Američany a spojence chránit proti útokům ze zemí, jako je Írán. Česko s USA podepsaly hlavní smlouvu o vybudování radaru už 8. července.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme