Kaczyński o uprchlících: Nezvali jsme je do Evropy. Máme právo říct 'ne'

Uprchlíky jsme do Evropy nezvali, Polsko má morální právo je nepřijmout. Na kongresu vládní strany Právo a spravedlnost to prohlásil její předseda Jaroslav Kaczyński. Ve svém projevu také řekl, že ostatní evropské země Polsku závidí nadcházející návštěvu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslav Kaczyński při svém projevu na kongresu | Foto: ČTK/AP

„Nezneužili jsme státy, z nichž nyní tito uprchlíci přicházejí do Evropy, nevyužívali jsme jejich pracovní sílu a konečně, nepozvali jsme je do Evropy. Máme plné morální právo říct ‚ne'," prohlásil šéf strany Právo a spravedlnost Jaroslav Kaczyński, který sice nemá žádnou funkci ve vládě, ale ve skutečnosti určuje její hlavní kroky.

Kaczyńského strana svolává Trumpovi spolehlivé vítače. Nechce žádné 'mávání ústavou‘

Číst článek

Polsko pod vedením této konservativní strany výrazně změnilo kdysi liberální kurz a tvrdě se vymezuje vůči Bruselu kvůli uprchlickým kvótám.

Evropská komise pak s Polskem, Českem a Maďarskem zahájila řízení kvůli tomu, že odmítají nabízet nová místa pro běžence přerozdělované z nejpostiženějších evropských zemí.

Polsko podle šéfa vládní strany nemá žádný důvod k tomu, aby si v rámci solidarity přijímáním uprchlíků „radikálně snížilo standard kvality svého života".

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslav Kaczyński při svém projevu na kongresu | Zdroj: Reuters

Kaczyński během více než hodinového projevu zahajujícího kongres také podrobně hodnotil výkony členů polské vlády, jejíž premiérka Beata Szydlová na akci nevystoupí.

Polská proopoziční média jako Gazeta Wyborcza před sjezdem spekulovala, že by na něm mohlo být ohlášeno několik změn ve vládě. Mluvilo se i o premiérském postu. Kaczyňski se však za Szydlovou postavil a prohlásil, že „bojuje jako lvice". Někteří ministři se od něho sice dočkali kritiky, konkrétní návrhy na vládní změny ale nepadly.

Evropské země „závidí" návštěvu Trumpa

Politik názorově blízký americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se s několika stovkami spolustraníků i národem u televizních obrazovek podělil o radost, kterou má z jeho návštěvy chystané na čtvrtek.

Zároveň prohlásil, že tento úspěch polské diplomacie vyvolal závist v dalších evropských zemích a například britští představitelé kvůli němu „útočí" na Varšavu. Premiérka Theresa Mayová napříkald již v zimě Trumpa pozvala na oficiální státní návštěvu ostrovního království, Bílý dům se však na datu cesty stále nedohodl.

Polská média v minulých dnech spekulovala o tom, že Trump dal přednost Varšavě kvůli tomu, že mu polští představitelé přislíbili kladné přijetí a organizují autobusy s pozitivně naladěnými lidmi, zatímco v Británii nebo dalších zemích jej patrně čekají protesty.

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslav Kaczyński při svém projevu na kongresu | Foto: ČTK/AP

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme