Kaddáfí by prý mohl proti vlastním lidem použít i chemické zbraně

Ve snaze potlačit lidové povstání v Libyi může Muammar Kaddáfí použít i chemické zbraně. Televizi al-Džazíra to řekl jeho bývalý ministr spravedlnosti. Počet obětí nepokojů se podle některých odhadů vyšplhal už ke dvěma tisícům. Vláda má v rukou jen západ státu, východní města zřejmě už nekontroluje, Kaddáfí odmítá odstoupit a varuje povstalce před tvrdým postupem. Na evakuaci čekají v zemi desetitisíce cizinců. Kvůli Libyi se dnes také schází Rada OSN pro lidská práva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve východolibyjském Benghází ztratil Kaddáfí vliv

Ve východolibyjském Benghází ztratil Kaddáfí vliv | Zdroj: ČTK

Libyjský režim se před lety zavázal, že postupně zlikviduje své zbraně hromadného ničení. Odhaduje se ale, že má stále k dispozici mimo jiné skoro 10 tun yperitu.

Libyjský ministr spravedlnosti rezignoval na protest proti brutálnímu potlačování revolty. Teď prohlásil, že pokud bude Kaddáfí zahnaný do kouta, bude prý odhodlán ke všemu, tedy včetně použití chemických a biologických zbraní proti vlastním obyvatelům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kaddáfí by prý mohl použít i chemické zbraně. Podrobnosti od blízkovýchodního zpravodaje ČRo Břetislava Turečka.

Právě nezávislé vyšetřování násilí proti demonstrantům v Libyi je jedním z požadavků, které chce prosadit Rada OSN pro lidská práva, které se dnes mimořádně schází. Jednat bude i o požadavku delegace EU na pozastavení členství Libye v radě.

Libyí se dnes bude zabývat také Rada bezpečnosti OSN, která projedná návrh sankcí na režim Muammara Kaddáfího, který připravily Francie s Velkou Británií. Hlasovat o tomto dokumentu ale zřejmě bude RB OSN až na začátku příštího týdne. Zatím není jasné, s jak razantními sankcemi návrh počítá.

Jednou z možností je například zmrazení zahraničních kont Muammara Kaddáfího a jeho blízkých spolupracovníků a příbuzných. Žádný ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN zatím možnost uvalení sankcí na libyjský režim neodmítl.

USA nevyloučily vojenský zásah

Spojené státy nevyloučily možnost vojenského zásahu v Libyi. Podle mluvčího Bílého domu zůstávají po poradě prezidenta Obamy s jeho Evropskými spojenci otevřené všechny možnosti.

Spojené státy se ale zatím snaží vyhnout jednostranným akcím a chtějí postupovat v rámci mezinárodní spolupráce.

Vyslání vojenských jednotek do oblasti konfliktu připouští i základní charta Spojených národů. Nasazení armády kvůli záchraně životů vlastních občanů už dříve nevyloučil ani Londýn.

Evakuaci komplikuje špatné počasí

Západní země se intenzivně snaží o evakuaci svých občanů z Libye. Některé lodě ale nemůžou kvůli silnému větru vyplout, i když jsou připravené. Přesto po moři, souši i letecky prchají z Libye denně tisíce cizinců.

Podle odhadů je v Libyi asi 5 tisíc občanů Evropské unie. Členské státy posílají do země letecké speciály. Situace na libyjských letištích je podle svědků ale značně chaotická. Do Tripolisu od včerejška nelétá Lufthansa, Alitalia ani například Austrian Airlines. Na tamním letišti je údajně až 10 tisíc lidí, kteří chtějí Libyi opustit co nejrychleji.

Z Libye se snaží dostat zpět do Evropy i Češi. Některým už se to podařilo. Čtyři včera přistáli na pražském Ruzyňském letišti. Do letadla se v Tripolisu dostali po třídenním snažení. Nejprve letěli do ukrajinského Kyjeva, pak do Prahy.

Z libyjských přístavů se snaží odjet tisíce cizinců | Foto: ČTK

Pro Českou televizi uvedli, že měli velké štěstí, že se jim z Libye podařilo odjet. „Střílí se tam, to bylo slyšet už za zdí. Jak jsme byli v tom táboře, tak vlastně 100 metrů od nás byla slyšet střelba, výbuchy,“popsal jeden z českých občanů.

V Libyi by podle ministerstva zahraničí mělo být ještě 26 Čechů, kterým se ministerstvo bude snažit pomoct s návratem.

Největší evakuační akce v historii Turecka

S přesunem svých občanů z Libye se potýká také Turecko. V zemi bylo na začátku protestů přibližně 25.000 Turků. Během největší evakuační akce v historii Turecka se už podařilo opustit zemi více než 7.000 Turků.

Jak na Rádiu Česko doplnila turecká spolupracovnice Rádia Česko Julie Urbišová, Turecko poslalo už o víkendu letecký speciál, ale Libye mu neumožnila přistání. V dalších dnech proto přešlo k lodní dopravě, vyslalo dvě lodě a fungují také pravidelné letecké linky, které Turky dopravují domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O evakuaci tureckých občanů z Libye informovala na Rádiu Česko turecká spolupracovnice Julie Urbišová.

„Evakuace neprobíhala od začátku bez problémů. Turecko v prvních dnech protestu nereagovalo a vyčkávalo. Nakonec vláda svolala krizový štáb a začala situaci řešit,“ dodala.

V Libyi podle ní zůstává stále ještě 8 tisíc Turků a evakuace tak pokračuje. Dodala, Turecko navíc oslovilo dalších 21 zemí s žádostí, aby mohly využít jeho evakuační akce. „Podle dosavadních informací Turecko takto evakuovalo zatím 60 cizinců,“ přiblížila.

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček, Ondřej Himmer, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme