Kaddáfí chce bojovat do posledního dechu, prý se nevzdá

Hlavní opěrný bod bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v metropoli Tripolisu padl a povstalci dlouho do noci oslavovali dobytí opevněného areálu Báb al-Azízíja. Zároveň ale dál sváděli boje se zbytky Kaddáfího sil. Už je ale jasné, že režim, který v Libyi panoval dvaačtyřicet let, je historií. Kaddáfí se i tak v nové audionahrávce zapřísahal, že bude bojovat do posledního dechu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí burcuje své stoupence (2. 3. 2011)

Muammar Kaddáfí burcuje své stoupence (2. 3. 2011) | Zdroj: ČTK

Plukovník Muammar Kaddáfí se skrývá na neznámém místě a rebelové se jej stále snaží najít. Zatím neúspěšně. Arabista Luboš Kropáček rozumí tomu, že Kaddáfí nechce uprchnout do zahraničí:

„On sám tvrdí, že hodlá zůstat v Libyi. V tomto smyslu učinili mnoho projevů a arabská mentalita si potrpí na uchování tváře. On by se velice zpronevěřil i mnohým svým stoupencům, kdyby porušil své slovo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Arabista Luboš Kropáček ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Mohl by se uchýlit do města, kde se narodil – do města Syrty,“ říká Kropáček. Prý by mu jeho příbuzní byli ochotni poskytnout oporu. Arabista ale zvažuje i další možnosti: „Mohl by být přijat někde v zahraničí – v Alžírsku nebo Jihoafrické republice.“

Pád Tripolisu a hon, který na něj vyhlásili povstalci, je podle Kropáčka pro Kaddáfího potupné: „ Je to velmi nedůstojné. Během let své moci si potrpěl na to, aby byl středem obdivu. Potrpěl si na teatrální vystupování.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenský analytik Martin Koller v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

Podle vojenského analytika Martina Kollera už Kaddáfí nemá kapacity na to, aby odrazil další útok a je prý mnohem pravděpodobnější, že zemře. Ať už s menším, či větším bojem.

A jak vidí Luboš Kropáček budoucnost Libye? „Libye je velice rozložená. Jedno z velkých nebezpečí, která hrozilo a možná stále hrozí, aby se z Libye nestala nápodoba Somálska. Stát se rozpadl a na jeho místě nevznikla pevná, solidní, demokratická státní organizace, ke které cesta v Libyi zřejmě nebude snadná,“ říká.

Lucie Husárová 1, Adéla Havránková, Matěj Skalický, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme