Kaddáfí je ochoten uzavřít příměří, tvrdí prezident JAR

Libyjský režim Muammara Kaddáfího se postupně hroutí. Z jeho armády podle posledních zpráv dezertovalo víc než sto důstojníků a prchají i řadoví vojáci. Za těchto okolností se do Tripolisu opět vypravil jihoafrický prezident Jacob Zuma, aby se pokusil vyjednat nějaký mírový plán. Ačkoliv není jisté, jestli se Zuma vůbec s Kaddáfím sešel, tvrdí, že libyjský vůdce je ochoten uzavřít příměří s povstalci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí na setkání s kmenovými vůdci z východní Libye v Tripolisu (záběr libyjské televize)

Muammar Kaddáfí na setkání s kmenovými vůdci z východní Libye v Tripolisu (záběr libyjské televize) | Zdroj: ČTK

Jde přitom už o druhý pokus vyjednat nějaký mírový plán. První nevyšel, Kaddáfí příměří nerespektoval a povstalci se odmítli o jakýchkoliv plánech bavit do té doby, než Kaddáfí odstoupí. Podle geopolitologa z pražské Metropolitní university Michaela Romancova zatím ani nynější Zumova iniciativa nepřinesla žádný nový výsledek.

„Vrcholný představitel afrického státu se sešel s plukovníkem Kaddáfím, předložil mu něco s čím Kaddáfí údajně souhlasil a s čím ale nesouhlasí opozice. Jediné pozitivum, které akce přinesla, je to, že se pravděpodobně definitivně můžeme rozloučit s představou, že by Kaddáfí byl v bojích zabit,“ uvedl na Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl geopolitolog z pražské Metropolitní university Michael Romancov.

Připomněl, že JAR se snaží prezentovat jako regionální africká mocnost. Její aktivity ale podle něj vyznívají rozpačitě. „JAR propásla šanci zbytku světového společenství ukázat, že tou mocností je. JAR je v tuto dobu shodou okolností i nestálým členem Rady bezpečnosti OSN. Patřila mezi země, které podpořily rezoluci RB, na jejímž základě byla vytvořena bezletová zóna a vzápětí začala proti rezoluci protestovat,“ vysvětlil.

Kaddáfího žoldnéři

Co se týče informací, že Kaddáfího síly utrpěly značné ztráty, že ho část vojska opouští a že Kaddáfího ‘hrůzovláda‘ se blíží ke konci, nelze je podle Romancova jednoznačně potvrdit ani vyvrátit.

„Ale odborníci, kteří se zabývají vojenskými kapacitami Kaddáfího režimu, od začátku tvrdí, že to co je pro Kaddáfího podstatné, jsou žoldnéři, kteří bojují v jeho službách. A podle nich dokud bude mít Kaddáfí peníze, pak bude mít žoldnéře k dispozici,“ přiblížil.

Dodal, že se spekuluje, že Kaddáfí má k dispozici několik stovek milionů dolarů v hotovosti. „Tak se domnívám, že jsou to peníze, které by mu měly stačit ještě na řadu měsíců pro tento účel,“ odhadl geopolitolog z pražské Metropolitní university Michael Romancov na Rádiu Česko.

Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme