Kaddáfí má být pohřben tajně, zatím se neví kde

Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí bude pohřben utajeném místě. Kde to bude, mají libyjské úřady rozhodnout během dneška. Tělo svrženého vůdce bylo vystaveno v márnici ve městě Misuráta. Libyjci se tak mohli na vlastní oči přesvědčit, že je po smrti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libye. Zničená ulice v Syrtě

Libye. Zničená ulice v Syrtě | Zdroj: Reuters

Podle oficiální verze zadrželi povstalci libyjského diktátora živého. Při přepravě do nemocnice se auto, které ho převáželo dostalo do přestřelky a Kaddáfí byl smrtelně zraněn výstřelem do hlavy. Tak alespoň popisuje konec diktátora prozatímní libyjský premiér Mahmúd Džibríl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Libyi mluvil v poledních Ozvěnách dne redaktor Radiožurnálu Jaromír Marek

Ze záběrů pořízených mobilním telefonem, které odvysílala stanice Al-Džazíra, je ale vidět, jak povstalci stahují Kaddáfího z korby pick-upu. Pak kdosi vykřikne: "Nechte ho naživu! Nechte ho naživu!" Následně je slyšet rány a záběry končí.

Také agentura Reuters cituje anonymního vysokého úředníka nové administrativy, který řekl, že Kaddáfího dav po zadržení zmlátil a zastřelil. To odpovídá i televizním záběrům, které obletěly svět.

Na prvních zraněný Kaddáfí ještě klade odpor. Pak už ale jeho mrtvé tělo vláčí dav po ulici a povstalci s ním pózují. Někteří se před kamerami dokonce chlubí, že si na nenáviděného diktátora vystřelili.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva žádá vyšetření všech okolností Kaddáfího smrti. Také Amnesty International už vyzvala libyjskou Národní prozatímní radu, aby vyšetřila a zveřejnila všechna fakta týkající se posledních chvil svrženého vůdce.

Jak Kaddáfího pohřbít?

Po smrti plukovníka Kaddáfího vznikl problém jak, kde a kdy pohřbít jeho ostatky. Tělo zatím leží v Misurátě a povstalci se radí, co dál.

„Především jde o to, jak najít vhodné tajné místo, aby nikdo nevěděl, kde to má být. Jestli to bude někde u Misuráty, kde momentálně tělo plukovníka někde v mrazáku nyní leží, nebo to bude u jeho rodné Syrty, nebo to bude do moře, aby nemohl vzniknout Kaddáfího kult,“ přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další informace o smrti a pohřbu Muammara Kaddáfího přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Martin Dorazín.

Pohřeb Kaddáfího by měl být soukromý, v souladu s islámskými pravidly. Ovšem, jak Dorazín upozornil, v souladu s těmito pravidly by měl být pohřben do 24 hodin. „Což se asi nestane. Bude to v řádu několika dnů,“ dodal.

Osud Sajfa Isláma je nejasný

Podle některých informací je po smrti i Kaddáfího nejznámější syn Sajf Islám. Už včera ji přinesl korespondent televize Al-Arabíja. Prozatímní premiér libyjské vlády pak hovořil o tom, že se Sajfa Isláma podařilo vystopovat nedaleko Syrty a jeho konvoj se stal terčem útoku. Měl být postřelen nebo dokonce zabit.

Dnes ale přišel jeden ze členů libyjské přechodné národní rady s tím, že Sajf Islám údajně uprchl z Libye přes hranici s Nigerem. Ani tato informace není potvrzená.

Sajf Islám Kaddáfí chce vyjednávat | Foto: ČTK

Přechodná libyjská vláda naopak potvrdila smrt dalšího Kaddáfího syna, Mutasima. Ten se prý ukrýval spolu s otcem a povstalci ho zabili poté, co se pokoušel klást odpor. Televize Al-Arabíja zveřejnila fotografii, zachycující údajně Mutasimovo tělo.

O vydání dalších členů Kaddáfího rodiny požádala prozatímní vláda Alžírsko. Právě tam uprchli před postupujícími povstaleckými jednotkami Kaddáfího manželka Safíja, dcera Ajša a synové Hannibal a Muhammad.

Testy DNA

Místopředseda sdružení Libyjský klub v České republice Dia-Addín Felfel připomněl, že se ještě musí udělat testy DNA, aby se definitivně potvrdilo, že zastřelený muž je skutečně Kaddáfí.

„42 let jsme žili s tím, že má určitě dvojníka. My ho ale stejně poznáváme,“ řekl Felfel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda sdružení Libyjský klub v České republice Dia-Addín Felfel a arabistka Zora Hesová na Rádiu Česko

Osvobození Libye by podle Felfela mělo být formálně vyhlášeno až zítra, dnes je totiž v zemi svátek. Felfel předpokládá, že většina ozbrojenců v příštích dnech odevzdá zbraně. Nějakou dobu pak bude trvat, než se postaví nová řádná armáda.

Nové libyjské vedení se zavázalo, že měsíc po vyhlášení osvobození jmenuje novou přechodnou vládu a za osm měsíců uspořádá volby. Pozatímní předseda Mahmúd Džibríl už podle agentury Reuters potvrdil svojí rezignaci.

Arabistka Zora Hesová z Asociace pro mezinárodní otázky ale pochybuje, že vše půjde rychle a hladce.

„V ostatních arabských zemích jsme viděli, že žádná nebyla schopná uspořádat tak brzo volby. Libye má ale určitou výhodu v tom, že je to bohatá země s určitou elitou, která se teď opět dostává k moci a zatím jedná poměrně rozumně.“

Zájem o ‚novou‘ Libyi

Politolog z Metropolitní univerzity v Praze Michal Romancov předpokládá, že budou mít světové mocnosti velký zájem o navázání úzkých vztahů s "novou" Libyí. Připomněl, že země produkuje 2 až 3 procenta světových zásob ropy.

„Libye byla z tohoto hlediska zajímavá předtím, je i teď a stejné to bude i v budoucnu. Pokud bude mít tento potenciál, pak budou mít velcí i malí hráči světového společenství zájem mít s Libyí standartní vztahy,“ míní Romancov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog z Metropolitní univerzity v Praze Michal Romancov v poledních Ozvěnách dne

Blízkým partnerem by se podle něj mohla stát Francie, která byla klíčovým hybatelem při rozhodování o vojenském zásahu NATO nebo Británie, jejíž zájmy byly v Libyi velké už dřív.

„Silné vazby má i Itálie nebo Španělsko. Ruský prezident Medveděv už včera prohlásil, že Moskva má v Libyi své zájmy a hodlá je obnovit. To samé se dá říci o Číně a Spojených státech,“ dodal Michal Romancov.

NATO rozhodne o ukončení mise

O termínu ukončení vojenských operací v Libyi dnes bude rozhodovat vedení Severoatlantické aliance. Podmínkou je, aby přechodná národní rada měla svou zemi pod kontrolou.

Podle informací z kuloárů NATO by mise mohla skončit během několika dnů. Aliance zdůrazňuje, že dopadení a smrt Kaddáfího není bezprostředním důvodem ukončení vojenských akcí. Jeho svržení nebylo ani důvodem pro samotnou operaci.

Jak v Odpoledním Radiožurnálu připomněl český velvyslanec při NATO Martin Povejšil, NATO bude diskutovat o vojenském doporučení, které má Severoatlantická rada k dispozici od vojenských orgánů aliance, a které konstatuje, že vojenské úkoly operace NATO jsou víceméně naplněny. Podle velvyslance ale nemusí dnešní jednání nutně vést k ukončení operace.

Přehrát

00:00 / 00:00

V sídle Severoatlantické aliance v Bruselu bude při jednání také český velvyslanec při NATO Martin Povejšil. Byl hostem Odpoledního Radiožurnálu...

„Spíš bych očekával, že síly NATO přejdou do jakéhosi monitorovacího módu, budou dál sledovat dění v Libyi a na základě dalšího vyhodnocení může přijít otázka ukončení operace,“ uvedl.

NATO oficiálně uvádí, že jeho vojenská mise v Libyi má chránit civilisty. Podle neoficiálních údajů zabily nálety Severoatlantické aliance stovky libyjských civilistů stovky, některé hlasy dokonce mluví o tisících.

„To bych jednoznačně vyloučil, že by mohlo jít o nějaké vysoké počty. Nelze ale vyloučit, že k ojedinělým ztrátám v důsledku kolaterálních škod mohlo dojít. Ale neznám konkrétní statistiku. Aliance nepůsobila na libyjském území, operovala jen ze vzduchu a to nese určité riziko ne úplně přesného mapování důsledků útoků,“ dodal.

Až dnes ráno, jako poslední z velkých mocností, zareagovala na události v Libyi Čína. Smrt bývalého libyjského vůdce označila za začátek nové kapitoly libyjských dějin.

Igor Maňour, Jaromír Marek, Martin Křížek, Martina Hanáčková, Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme